W dzisiejszym poście zajmiemy się funkcją WYSZUKAJ.PIONOWO z dopasowaniem dokładnym. Porada ta powstała w odpowiedzi na pytania moich fanów, dla których odpowiedzią często jest funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO. Nagrałem 2 filmy opisujące działanie tej funkcji na zasadzie dopasowania dokładnego i przybliżonego. Zagadnienie to omówimy na przykładowych danych ze sprzedaży z rysunku nr 1.

rys. nr 1 — Przykładowe dane

W naszych danych mamy podaną datę, produkt i ilość sprzedanego produktu. Nie mamy natomiast ceny będziemy jej potrzebować do podsumowania sprzedaży. W drugiej tabeli mamy również podane ceny jednostkowe poszczególnych produktów.

Gdybyśmy chcieli to zrobić ręcznie to po prostu nazwę produktu musielibyśmy wyszukać w drugiej tabeli, sprawdzić jego cenę i wpisać tą cenę do pierwszej tabeli w kolumnie Cena (rys. nr 2).

rys. nr 2 — Działanie funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO

Jest to żmudna i czasochłonna praca, a w rzeczywistości w obrazowy sposób przedstawia działanie funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO.

Wpisujemy w komórkę D2 formułę funkcji wyglądającą następująco:

=WYSZUKAJ.PIONOWO(B2;$F$2:$G$8;2;0)

Pierwszy argument to szukana_wartość, czyli nazwa produktu który będziemy wyszukiwać. Drugi argument to tabela_tablica, czyli dane, które będziemy przeszukiwać , aby znaleźć interesujące nas wartości (w naszym przykładzie tabela druga F2:G8). Należy pamiętać aby nie zaznaczać nagłówków danych, w których będziemy wyszukiwać wartości. Aby zmienić odwołanie do tabeli na bezwzględne, (czyli je zablokować, aby nam się nie przesuwały, kiedy będziemy kopiować formułę w dół) używamy skrótu klawiszowego F4 zaraz po wstawieniu odwołania do tego zakresu do formuły.

Ważne, abyśmy pamiętali, że funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO będzie szukała nazwy produktu tylko i wyłącznie w pierwszej kolumnie tabeli, a następnie przesunie się w prawo, aby znaleźć powiązaną informację.

Kolejnym argumentem funkcji jest nr_indeksu_kolumny, czyli kolejny numer kolumny do której funkcja musi się przesunąć, aby znaleźć wynik powiązany – w naszym przypadku cenę czyli 2 kolumnę (rys. nr 3).

rys. nr 3 — Trzeci argument funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO

Ostatnim argumentem funkcji jest poszukiwany_zakres, czyli sposób dopasowania. My chcemy użyć dopasowania dokładnego. Dopasowanie dokładne przeszukuje pierwszą kolumnę od początku i zatrzymuje się, gdy znajdzie dokładnie taką samą wartość jak wartość szukana. Wpisujemy wartość logiczną FAŁSZ lub 0 (rys. nr 4).

rys. nr 4 — Czwarty argument funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO

Zatwierdzamy formułę i kopiujemy ją na wiersze poniżej.

Należy pamiętać, że jeśli w tabeli, którą przeszukujemy mamy wpisany produkt dwa razy, to funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO znajdzie tylko pierwszą wpisaną wartość i nie będzie szukać dalej. A jeśli będzie brakować jakiejś nazwy, której szukamy, funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO zwróci nam błąd #N/D! (brak na liście).


Właśnie dodałem mój kurs o Power BI Desktop firmy Microsoft na Udemy.com.
W związku z tym, możesz dostać ten kurs w promocyjnej Cenie Na Start za zaledwie 34,99 PLN.
To najniższa cena jaką mogę ustawić na platformie edukacyjnej Udemy!

Kurs Power BI Desktop to:
- Ponad 6 godziny nagrań wideo, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki pobierania, łączenia i analizy danych, a na koniec ich wizualizacji.
- Pliki do pracy razem z filmami.
- Dożywotni dostęp.
- Elektroniczny certyfikat ukończenia

Spis treści kursu o PowerBI Desktop:

Kurs jest podzielony na 6 rozdziałów, które pozwolą Ci wejść w tematykę analizy i wizualizacji danych za pomocą odpowiednio stworzonych zapytań i relacji w PowerBI Desktop.

  1. Wstęp do aplikacji PowerBI Desktop i jej możliwości
  2. Tworzenie i modyfikowanie zapytań (pobieranie danych)
  3. Modelowanie danych w PowerBI Desktop
  4. Wizualizacja danych i tworzenie raportów
  5. Usługa internetowa
  6. PowerBI Pro — kilka słów o płatnej części usługi PowerBI

Wejdź na stronę kursu PowerBI Desktop i zobacz szczegóły kursu
oraz udostępnione do podglądu filmy,
żeby przekonać się czy to kurs dla Ciebie.