Jak kontrolować budżet, żeby nie przekroczył wyznaczonej wartości?
Kontrola sumy wartości, aby nie przekroczyła budżetu — widzowie #27/span>
Jeśli chcesz aby Excel mówił Ci kiedy suma kosztów przekroczy budżet to może wykorzystać do tego opcję Walidacji danych.
Zaznaczasz obszar sumowania kosztów i wstawiasz przykładową formułę w opcję Poprawność danych:
=SUMA(D$2:D$6)=A$2
Teraz jeśli przekroczysz budżet Excel nie pozwoli Ci wstawić wartości, która spowoduje przekroczenie sumy, dopóki nie zmniejszysz kosztów tak, aby suma mieściła się w budżecie.
P.S.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.
a co w sytuacji gdy chcemy, żeby nasze kryterium było dynamiczne?
Potrzebujemy zmodyfikować test logiczny w funkcji JEŻELI $A$5:$A$20=$G$2
tak, żeby przesuwał się po kolumnach tabeli głównej w zależności od kryterium jakie wybierzemy.
wykorzystujemy funkcję PRZESUNIĘCIE do przesuwania się od pierwszej kolumny ($A$5:$A$20).
Drugi parametr (0) mówi nam, że nie chcemy się ruszać z pozycji startowej jeśli chodzi o wiersze.
Trzeci parametr (PODAJ.POZYCJĘ($G$1;Tabela1[#Nagłówki];0)-1) podaje nam o ile kolumn chcemy się przesunąć w zależności od rodzaju kryterium (nagłówka, dla którego ustaliliśmy kryterium).
Po prostu szukamy, go, a właściwie jego pozycji w nagłówkach tabeli. Potrzebujemy tutaj funkcji PODAJ.POZYCJĘ i przeszukiwania dokładnego.
Ważne, że od wyniku funkcji PODAJ.POZYCJĘ potrzebujemy odjęć jedynkę ponieważ, jeśli kryterium jest z 1 kolumny nie chcemy się przesuwać (0 kolumn), jeśli z 2 kolumny to chcemy się przesunąć o 1 kolumnę itd.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.
Rdzeniem tej formuły jest funkcja INDEKS której podajemy parametry, które pozwolą mam odnaleźć odpowiednią komórkę w tabeli głównej.
Pierwszy argument (Tabela13[#Dane]) to tabela główna.
Trzeci argument (LICZBA.KOLUMN($A$5:A$5)) prosto mówi, z której kolumny pobierać dane przez prosty rozrost obszaru kolumn przy przeciąganiu formuł w prawo w tabeli pomocniczej.
Drugi parametr (MIN.K(JEŻELI(Fabryka=$G$2;WIERSZ(Fabryka)-WIERSZ($A$5)+1);ILE.WIERSZY($F$5:$F5))) jest najbardziej skomplikowany.
Przede wszystkim sprawdzamy w nim kryterium (Fabryka=$G$2) a następnie za pomocą funkcji JEŻELI tworzymy z tego sprawdzenia tablicę relatywnych pozycji wierszy, gdzie kryterium jest spełnione i wartości FAŁSZ w wierszach, gdzie nie jest spełnione.
Następnie z tej tablicy wybieramy po kolei wiersze od najmniejszych do coraz większych wraz z przesuwaniem się w dół w tabeli pomocniczej. Zapewnia nam to funkcja MIN.K i odwołanie do liczenia ile wierszy w dół już zeszliśmy w tabeli pomocniczej ILE.WIERSZY($F$5:$F5) ważne tu jest całkowite zalokowanie pierwszego fragmentu zakresu a drugiego pozostawionego swobodnego przy kopiowaniu w dół, że ta wartość rosła co 1 z każdym kolejnym wierszem.
Ponieważ łatwo trafimy na sytuację, gdzie liczba wierszy w kolumnie pomocniczej będzie większa niż liczba wierszy spełniająca warunek kryterium dlatego potrzebujemy jeszcze sobie poradzić z błędem za pomocą funkcji JEŻELI.BŁĄD i wstawienia pustego ciągu znaków w takiej sytuacji ""
Na koniec trzeba pamiętać o zatwierdzeniu formuły kombinacją klawiszy Ctrl + Shift + Enter bo zawiera obliczenia tablicowe i skopiowaniu jej na wszystkie komórki tabeli pomocniczej.
P.S.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.
Jak stworzyć wykres pokazujący przedział od maksimum do minimum?
Wykres przedziału czynszu od do w różnych miejscowościach — widzowie #24
Dostałem zapytanie jak stworzyć wykres, który przedstawiałby przedział wartości czynszu od do w różnych miejscowościach.
Znalazłem bardzo proste rozwiązanie, które dobrze się prezentowało, ale najpierw trzeba było przygotować dane, bo format wejściowy wyglądał tak:
3,60–5,30
czyli min i max oddzielone myślnikiem.
Czyli trzeba było z tekstu (wyrównany do lewej) wyciągnąć wartości liczbowe.
Minimum wyciągnąłem formułą:
=LEWY(B3;ZNAJDŹ("-";B3)-1)+0
Czyli wyciągnąłem wszystkie znaki od lewej przed myślnikiem, a następnie dodałem zero, by zamienić tekst na liczbę.
Bardzo podobnie wyciągnąłem maksimum:
=PRAWY(B3;DŁ(B3)-ZNAJDŹ("-";B3))+0
Tym razem wyciągałem wszystkie znaki od prawej po myślniku i dodałem zero by zamienić tekst na liczbę.
Teraz wystarczyło zaznaczyć dane liczbowe z nagłówkami i wstawić wykres liniowy najlepiej ze znacznikami.
Kolejnym krokiem było dodanie linii (karta Narzędzia wykresów — Układ — opcja linie maks-min).
Po tym zostały tylko czynności upiększające — usunięcie legendy oraz linii z serii, oraz dopracowanie kolorystyki, wielkości znaczników i linii maks-min.
P.S.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.
Kryterium pierwszego dnia miesiąca bez jedynki — porada #95
Odkryłem, że Excel może traktować zapis miesiąc rok np: "cze2013" traktować jako ważną datę pierwszego dnia miesiąca.
Np: jeśli wpiszesz takie kryterium w funkcji LICZ.JEŻELI to ta funkcja będzie liczyć wszystkie wystąpienia 2013-06-01.
Dodatkowo funkcja NR.SER.OST.DN.MIES przyjmie argument "cze2013" i na jego podstawie zwróci datę 2013-06-30.
Ale jeśli spróbujemy prostego porównania to nie zadziała. Formuła:
="cze2013"=2013–06-01
zwróci FAŁSZ
Chodzi o to, że Excel porównuje tu tekst i liczbę, a to nigdy nie będzie prawdą, więc potrzebujemy zmienić np: tekst na liczbę (w tej sytuacji jest to prostsze). Wystarczy np: dodać zero do naszego tekstu
=("cze2013")+0=2013–06-01
tym razem formuła zwróci wartość PRAWDA.
Czyli w odpowiednich sytuacjach zapis miesiąc rok ("cze2013") można w Excelu przyrównać do pierwszego dnia miesiąca.
P.S.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić napisz do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo bezpośrednio. W miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.