0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Krzywa wzorcowa — obliczanie punktu na osi trendu — widzowie #64

Jak obliczyć punkt na osi trendu?

Krzywa wzorcowa — obliczanie punktu na osi trendu — widzowie #64 Krzywa wzorcowa - obliczanie punktu na osi trendu - widzowie #64

Dostałem zapytanie jak na podstawie kilku punktów stworzyć linię trendu, a później zaznaczać na niej punkt na podstawie wartości x i z tego punktu wypuścić linie do obu osi.

W pierwszej kolejności z podanych punktów trzeba utworzyć wykres punktowy, a następnie dodać linię trendu i wstawić jej równanie.

Ponieważ punkt chcemy wyliczać na podstawie podanego wartości y, trzeba odpowiednio przekształcić równanie.

Po obliczeniu wartości y i x. Możemy je dodać do wykresu jako nową serię, a następnie do tego punktu dołożyć słupki błędów procentowych.

Jeśli będziesz miał problem ze znalezieniem słupków zarówno dla osi y i x , wejdź na kartę Układ i tam na liście rozwijanej znajdziesz odpowiednie pozycje.

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić to napisz do mnie. Ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Krzywa wzorcowa — obliczanie punktu na osi trendu — widzowie #64

Obliczenie ilości komponentów do zamówienia — SUMA.ILOCZYNÓW — widzowie #63

Jak obliczyć ilość komponentów do zamówienia korzystając z funkcji SUMA.ILOCZYNÓW?

Obliczenie ilości komponentów do zamówienia — SUMA ILOCZYNÓW — widzowie #63 Obliczenie ilości komponentów do zamówienia - SUMA ILOCZYNÓW - widzowie #63

Widz potrzebował obliczyć ilość komponentów, które musi zamówić na podstawie ilości komponentów danego rodzaju do danego produktu (każdy produkt wymagał 2 komponentów) oraz ilości produktów na w danym dniu na podstawie innych obliczeń i zamówień.

Można to obliczyć korzystając z funkcji SUMA.ILOCZYNÓW. Trzeba w pierwszej kolejności sprawdzić czy dany komponent jest używany do produkcji danego produktu. Można to zrobić łatwo przez zwykłe porównanie:

$B$2:$B$8=$A11

tylko, że taka operacja zwraca tablicę wartości PRAWDA i FAŁSZ, a SUMA.ILOCZYNÓW sobie z nimi nie radzi, więc trzeba tą tablicę zamienić na tablicę 1 i 0, co można najszybciej osiągnąć przez podwójny znak minus. Trzeba tylko pamiętać, że zmiana znaku (znak minus) wykonywana jest przed porównanie, więc porównanie trzeba wziąć w nawiasy:

–($B$2:$B$8=$A11)

Kolejne kroki to podawanie kolejnych zakresów, które będzie trzeba przez siebie przemnożyć i sprawdzić kiedy liczba produktów wychodzi ujemna, czyli jest więcej zamówień niż produktów w magazynie.

=SUMA.ILOCZYNÓW(–($B$2:$B$8=$A11);$C$2:$C$8;G$2:G$8;–(G$2:G$8<0))

Ponieważ są dwa komponenty na każdy produkt potrzeba dodać jeszcze jedną funkcję SUMA.ILOCZYNÓW, a właściwie trzeba dodać znaki minus, ponieważ jeden ze składników jest ujemny.

=-SUMA.ILOCZYNÓW(–($B$2:$B$8=$A11);$C$2:$C$8;G$2:G$8;–(G$2:G$8<0))-SUMA.ILOCZYNÓW(–($D$2:$D$8=$A11);$E$2:$E$8;G$2:G$8;–(G$2:G$8<0))

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić to napisz do mnie. Ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Obliczenie ilości komponentów do zamówienia — SUMA ILOCZYNÓW — widzowie #63

Obraz jako komentarz — efekt wyskakującego obrazka — porada #203

Jak ustawić wyskakujący obrazek w komentarzu?

Obraz jako komentarz — efekt wyskakującego obrazka — porada #203 Obraz jako komentarz - efekt wyskakującego obrazka - porada #203

Żeby dodać obrazek jako komentarz trzeba zacząć od dodania komentarza do komórki (skrót klawiszowy Shift + F2).

Następnie wykasować cały tekst, zaznaczyć krawędź komentarza i nacisnąć Ctrl + 1.

Następnie zakładkę Kolory i linie, rozwinąć listę Kolor i wybrać pozycję Efekty wypełnienia. Przejść na zakładkę Obraz nacisnąć przycisk Wybierz obraz i wybrać obraz, a potem już tylko zatwierdzić wybór i masz obraz jako komentarz, czyli też wyskakujący obrazek, za każdym razem jak najedziesz na komórkę.

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić to napisz do mnie. Ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Obraz jako komentarz — efekt wyskakującego obrazka — porada #203

Pokazywanie linii serii na wykresie za pomocą pola wyboru — porada #202

Jak ustawić by zmiana pola wyboru ukrywała i pokazywała serię danych na wykresie?

Pokazywanie linii serii na wykresie za pomocą pola wyboru — porada #202 Pokazywanie linii serii na wykresie za pomocą pola wyboru - porada #202

Żeby stworzyć wykres, którego linie (serie) pokazują się w zależności od tego, czy są zaznaczone pola wyboru czy nie trzeba w pierwszej kolejności odpowiednio przygotować dane.

Po pierwsze do nagłówków przyda się dodać na koniec kilka spacji, żeby były dłuższe i dzięki temu bez problemu uda się zmieścić pola wyboru obok serii legendy.

Dalej trzeba dodać 2 pola wyboru i połączyć ich stan (zaznaczone/odznaczone) z wartością PRAWDA/FAŁSZ w wybranej komórce. Na tej podstawie określamy, czy w kolumnie danych będzie pojawiać się właściwa dana, czy wartość funkcji BRAK. Dzięki temu dane będą się pojawiać gdy pole wyboru będzie zaznaczone, a znikać, gdy będzie odznaczone.

=JEŻELI(WykresGotowy!C$2;p202_koniec!B3;BRAK())

Trzeba teraz wstawić wykres. Przenieść legendę na górę wykresu. Przeciągnąć pola wyboru nad wykresem (jakby wykres je przykrywał trzeba przesunąć go na spodnią warstwę).

Warto jeszcze zaznaczyć pola wyboru i wykres, a następnie je pogrupować, by przenosiły się razem.

Zostaje jeszcze ustawienie wartości minimalnej i maksymalnej osi y, by nie zmieniała się jak odznaczysz wszystkie serie.

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić to napisz do mnie. Ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Pokazywanie linii serii na wykresie za pomocą pola wyboru — porada #202

Odnalezienie kodu sklepu, po wyborze dostawcy i jego oznaczeniu sklepu — widzowie #62

Jak odnaleźć kod sklepu na podstawie dystrybutora i jego kodu sklepu?

Odnalezienie kodu sklepu, po wyborze dostawcy i jego oznaczeniu sklepu — widzowie #62 Odnalezienie kodu sklepu, po wyborze dostawcy i jego oznaczeniu sklepu - widzowie #62

Mamy taką sytuację, że mamy różnych dystrybutorów do różnych sklepów i każdy z tych dystrybutorów ma różne oznaczenie sklepów. Różne również od naszego i na podstawie tych oznaczeń chcemy znaleźć nasz kod sklepu.

Potrzebujemy odpowiednio ułożyć dane. Później w pierwszej kolejności musimy wybrać listę kodów wybranego dystrybutora. Możemy to zrobić funkcją INDEKS, której nie podamy 2 argumentu, dzięki czemu wyciągniemy całą kolumnę z kodami danego dystrybutora.

=INDEKS($B$3:$D$12;;PODAJ.POZYCJĘ($G$2;$B$2:$D$2;0))

Teraz z tej listy możemy znaleźć pozycję wybranego kodu dla dystrybutora:

=PODAJ.POZYCJĘ($G$3;INDEKS($B$3:$D$12;;PODAJ.POZYCJĘ($G$2;$B$2:$D$2;0));0)

Na podstawie tej pozycji możemy wyciągnąć nasz kod z listy.

=INDEKS($E$3:$E$12;PODAJ.POZYCJĘ($G$3;INDEKS($B$3:$D$12;;PODAJ.POZYCJĘ($G$2;$B$2:$D$2;0));0))

Ewentualnie przyda się funkcja JEŻELI.BŁĄD, żeby nie pokazywały się błędy.

=JEŻELI.BŁĄD(INDEKS($E$3:$E$12;PODAJ.POZYCJĘ($G$3;INDEKS($B$3:$D$12;;PODAJ.POZYCJĘ($G$2;$B$2:$D$2;0));0));"Niepoprawne dane")

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić to napisz do mnie. Ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Odnalezienie kodu sklepu, po wyborze dostawcy i jego oznaczeniu sklepu — widzowie #62