0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Excel — Funkcja ZEZWALAJ LET spojrzenie Bill Szysz — porada 391

W tym poście zajmiemy się bardzo skomplikowanym rozwiązaniem wykorzystującym funkcje ZEZWALAJ  (angielskie LET).  Zadanie to omówimy na podstawie rozwiązania Bila Szysza, który jest znany z rozwiązywania bardzo skomplikowanych formuł, zajmujących niekiedy kilka linijek i wykorzystujących wiele funkcji.

Wykorzystane tutaj zostaną takie funkcje jak:

 • ZEZWALAJ
 • INDEKS
 • ADR.POŚR
 • JEŻELI
 • WYBIERZ
 • ILE.WIERSZY
 • LICZBA.KOLUMN
 • MOD
 • SEKWENCJA
 • FILTRUJ
 • NIE
 • CZY.BŁĄD

Bill Szysz przygotował rozwiązanie do zadania wymyślonego przez Mike’a Girvina dostępnego pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=Q9NjdogVBo8 w języku angielskim.

Zadanie polega na łączeniu różnych zakresów, a dokładniej różnych list danych w jedną. Jest to bardzo skomplikowane rozwiązanie (rys. nr 1).

rys. nr 1 — skomplikowane rozwiązanie

Zachęcam do obejrzenia filmu w celu poznania szczegółów tego rozwiązania. W tym filmie przetłumaczyłem wykorzystane formuły i wyjaśniam dokładnie ich mechanizm oraz zależności między poszczególnymi funkcjami. Pojedynczo stosowane funkcje są raczej proste, cała trudność polega na odpowiednim połączeniu wielu funkcji w jedną spójną całość.


Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY

Książka Mistrz Excela reklama

Excel — Funkcja ILE.LICZB wszystko co powinieneś wiedzieć porada 390

W tym poście poznamy wszystko, co musicie wiedzieć o funkcji ILE.LICZB, aby jej swobodnie używać i mieć pewność, że zwraca nam poprawne wyniki. Temat ten omówimy na podstawie przykładowych danych z rys. nr 1.

Rys. nr 1 – przykładowe dane

Wydawało by się, że to prosta funkcja do obliczania ilości konkretnych liczb w komórkach, ale w Excelu z różnymi liczbami zdarzają się problemy. Na przykład jeśli zapiszemy liczbę z kropką (.), to Excel nie rozpozna tej liczby i potraktuje ją jako tekst. Prawidłowy zapis liczb w polskim Excelu używa przecinka do oddzielenia miejsc dziesiętnych (,). Jeśli za pomocą funkcji PODSTAW zamienimy w tej liczbie kropkę na przecinek, to Excel zapisze tę liczbę prawidłowo, ale nadal będzie traktował ją jako tekst (rys. nr 2). To, że Excel rozpoznaje liczbę jako tekst możemy łatwo rozpoznać, ponieważ wyrównuje ją do lewej strony komórki.

Rys. nr 2 – zamiana kropki na przecinek przy użyciu funkcji PODSTAW

Jeśli zapiszemy funkcję ILE.LICZB dla tego zakresu, nie zwróci ona żadnej wartości (rys. nr 3). Zapis takiej funkcji powinien wyglądać następująco: ILE.LICZB(A2:B2).

Rys. nr 3 – funkcja ILE.LICZB dla tekstu zwraca wartość 0 (zero)

Istotne jest, że wszystkie funkcje tekstowe zwracają tekst, a nie liczbę. Aby uzyskać z tekstu wartość liczbową, musimy wykonać na nim dowolne działanie matematyczne, np. do funkcji PODSTAW dodać wartość zero. Zapis formuły powinien wyglądać następująco:

=PODSTAW(A2:B2)+0

Po zatwierdzeniu takiej formuły tekst zostanie zamieniony na liczbę i wtedy funkcja ILE.LICZB zadziała prawidłowo (rys. nr 4).

Rys. nr 4 – działanie funkcji ILE.LICZB po zamianie tekstu na liczbę

Interesujące jest, że jeśli w argumencie funkcji ILE.LICZB zapiszemy wartość "1" (w podwójnych cudzysłowach), to Excel ją znajdzie, zostanie ona zliczona. Zapis formuły powinien wyglądać następująco:

=ILE.LICZB(A2:B2;"1")

Po zatwierdzeniu formuły zwróci nam ona kolejną wartość (rys. nr 5).

Rys. nr 5 – działanie formuły z zapisem wartości liczbowej jako tekst

W przykładowych danych w wierszu nr 4, mamy zapisane liczby jako tekst (w podwójnych cudzysłowach lub poprzedzone pojedynczym cudzysłowem). Sprawia to, że funkcja ILE.LICZB nie wykrywa żadnych wartości liczbowych i zwraca wartość zero (0). Widać to na rys. nr 6.

Rys. nr 6 – działanie funkcji ILE.LICZB w stosunku do liczb zapisanych jako tekst

Funkcja ILE.LICZB jest w stanie policzyć daty i czas (wiersz nr 6) w przykładowych danych). Dla Excela data i czas to nic innego jak liczby, co widać na rys. nr 7 po zmianie formatowania z Daty na Ogólne.

Rys. nr 7 – data i czas w postaci liczb i działanie funkcji ILE.LICZB

Kolejny omawiany przykład dotyczy wartości logicznych PRAWDA i FAŁSZ. Funkcja ILE.LICZB nie liczy takich wartości, nie interpretuje tych wartości jako 1 (PRAWDA) i 0 (FAŁSZ). Ale jeżeli wpiszemy wartość logiczną np. PRAWDA, jako jeden z argumentów funkcji, to funkcja go zliczy. Zapis formuły powinien wyglądać następująco: 

=ILE.LICZB(A8:B8;PRAWDA)

Po zatwierdzeniu takiej formuły funkcja ILE.LICZB zwróci nam wartość 1 (rys. nr 8).

Rys. nr 8 – działanie funkcji ILE.LICZB w odniesieniu do wartości logicznych

Jest to dla nas istotne, ponieważ mamy często do czynienia z funkcjami logicznymi, np. funkcją JEŻELI, która zwraca wartości logiczne (PRAWDA lub FAŁSZ). Zapiszmy jako kolejny argument funkcji ILE.LICZB funkcję JEŻELI dla prostego testu czy 1>2. Jeżeli warunek jest spełniony chcemy aby funkcja zwróciła wartość logiczną Prawda, a jeżeli nie – Fałsz. Zapis formuły powinien wyglądać następująco: 

=ILE.LICZB(A8:B8;PRAWDA;JEŻELI(1>2;Prawda, Fałsz))

Po zatwierdzeniu powyższej formuły funkcja ILE.LICZB zliczy kolejną wartość (rys. nr 9).

Rys. nr 9 – zliczanie wartości logicznej z funkcji JEŻELI

Istotne jest, że z np. funkcji JEŻELI musimy otrzymać pojedynczą wartość, ponieważ funkcja ILE.LICZB nie zlicza tablic. Czyli funkcja liczb zliczy nam wyniki testów logicznych, ale jeżeli zrobimy operację która zamieni zwykły test logiczny na tablicę, to funkcja ILE.LICZB nie zliczy tego wyniku. Zapis takiej formuły powinien wyglądać następująco:

=ILE.LICZB(A2:B2;{2}>3)

Po zatwierdzeniu takiej formuły otrzymamy dane przedstawione na rys. nr 10, w których funkcja ILE.LICZB nie zliczyła wyniku testu.

Rys. nr 10 – nie zliczanie tablic przez funkcję ILE.LICZB

Standardowe liczby są zliczanie bezproblemowo przez funkcję ILE.LICZB, co widać na rys. nr 11.

Rys. nr 11 – zliczanie standardowych liczb

W sytuacji, kiedy w danych mamy błędy, to w wyniku funkcji ILE.LICZB są one ignorowane. (rys. nr 12). Ważne jest, że funkcja ta zwraca wartość 0, a nie błąd.

Rys. nr 12 – ignorowanie błędów przez funkcję ILE.LICZB

Analogicznie wygląda sytuacja, kiedy w danych mamy puste komórki. Wtedy funkcja ILE.LICZB je ignoruje i zwraca wartość 0 (rys. nr 13).

Rys. nr 13 – ignorowanie pustych komórek przez funkcję ILE.LICZB

Tak samo zostanie zignorowany pusty ciąg tekstowy zapisany "" (dwoma podwójnymi cudzysłowami). Ale może się zdarzyć sytuacja, że zapiszemy kolejny argument funkcji ILE.LICZB i postawimy znak ; (średnik), a następni8e zamkniemy nawias formuły. Zapis takiej funkcji wyglądałby następująco:

=ILE.LICZB(A14:B14;"";)

Po zatwierdzeniu takiej formuły okaże się, że funkcja ILE.LICZB zliczy nam jedną pustą komórkę, ponieważ zinterpretuje pusty argument jako wartość zero (rys. nr 14).

Rys. nr 14 – zliczenie pustego argumentu przez funkcję ILE.LICZB

Co istotne, funkcja ILE.LICZB może pracować na wielu zakresach. Jeżeli będziemy chcieli zliczyć wszystkie występujące w danych liczby, wystarczy że w argumentach funkcji podamy poszczególne zakresy. Funkcja ta może pracować na 255 zakresach, podobnie jak funkcja SUMA. Zapis takiej formuły powinien wyglądać następująco:

=ILE.LICZB(A2:B2;A4:B4;A6:B6;A8:B16)

Po zatwierdzeniu powyższej formuły otrzymamy wynik przedstawiony na rys. nr 15.

Rys. nr 15 – zliczanie liczb z wielu zakresów

Funkcja ILE.LICZB nie ma skrótu klawiszowego jak funkcja SUMA, aby policzyć od razu całe zakresy (kolumny i wiersze w tabeli), ale w karcie Narzędzia główne w grupie poleceń autosumowania mamy do niej dostęp. Zaznaczamy zakres tabeli, jaki chcemy zliczyć, rozwijamy polecenie Autosumowanie (punkt 2 na rys. nr 16) z karty Narzędzia główne (punkt 1), a następnie wybieramy polecenie Zliczanie (punkt 3).

Rys. nr 16 – ścieżka dostępu do polecenia Zliczanie

Otrzymamy zliczone liczby w zaznaczonym zakresie danych przedstawione na rys. nr 17.

Rys. nr 17 – zliczone dane

Dzięki wykorzystaniu polecenia Zliczanie, możemy podobnie jak w funkcji SUMA, zliczyć wartości w komórkach, w poszczególnych wierszach i kolumnach. Według naszych danych z rys. nr 17 możemy łatwo sprawdzić ile miesięcy pracuje dla nas np. Ewa (zliczone wiersze) lub ile osób pracowało dla nas w Marcu (zliczone kolumny).

Musimy zwrócić uwagę, na komórkę K14, w której nie zliczamy wszystkich danych, tak jak to robiła funkcja SUMA.  Tutaj funkcja ILE.LICZB patrzy tylko na ostatni wiersz, dlatego mamy wynik 4. Zapis funkcji w tej komórce wygląda następująco:

=ILE.LICZB(G14:J14)

Z tego zapisu wynika, że funkcja podlicza ilość liczb w ostatnim wierszu a nie w całym zakresie. Aby uzyskać informację o ilości liczb w całym zakresie musimy ręcznie zmienić zakres w argumencie funkcji. Zapis formuły powinien wyglądać następująco:

=ILE.LICZB(G2:J13)

Po zatwierdzeniu takiej formuły otrzymamy sumaryczną ilość liczb w całym zakresie danych przedstawioną na rys. nr 18.

Rys. nr 18 – zliczona ilość liczb w całym zakresie danych

Na rys. nr 19 mamy przedstawione podsumowanie funkcji ILE.LICZB. Funkcja ta liczy ilość komórek z liczbami w zakresach danych. Potrafi zliczyć liczby, daty, czas. Pomija tekst, liczby zapisane jako tekst, wartości logiczne, błędy oraz puste komórki. Funkcja ta nie ma skrótu klawiszowego, ale można ją znaleźć w grupie poleceń Autosumowanie na karcie Narzędzia główne.

Rys. nr 19 – najważniejsze informacje o funkcji ILE.LICZB


Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY

Książka Mistrz Excela reklama

Excel — Funkcja SUMA wszystko co powinieneś wiedzieć — porada 389

W tym poście omówimy dokładnie działanie funkcji SUMA. Poznamy ciekawostki na jej temat i różne przykłady jej zastosowania. Zadanie to wykonamy na podstawie przykładowych danych z rys. nr 1.

Rys. nr 1 – przykładowe dane

W pierwszym zestawie danych mamy przedstawiony dochód z podziałem na poszczególne miesiące. Naszym celem jest zsumowanie dochodu ze wszystkich miesięcy. Użyjemy tutaj funkcji SUMA. Argumentami funkcji są liczba1, [liczba2], [liczba3…]. Argumenty wypisane po przecinkach mogą sugerować, że musimy tutaj podawać pojedyncze komórki. Jednak nie jest to konieczne, mianowicie prawidłowo zadziała zaznaczenie lub wpisanie ręcznie odpowiedniego zakresu. Zapis funkcji powinien wyglądać następująco:

=SUMA(B2,B3,B4:B13)

Po zatwierdzeniu formuły otrzymamy wynik przedstawiony na rys. nr 2.

Rys. nr 2 – suma dla podanego zakresu danych

Ze względu na to, że funkcja SUMA jest jedną z najczęściej wykorzystywanych w Excelu, doczekała się skrótu klawiszowego Alt+= (Alt+ znak równa się). Jeśli ustawimy aktywną komórkę, gdzie chcemy wstawić funkcję SUMA, a następnie skorzystamy ze skrótu klawiszowego Alt+=, Excel nie tylko wstawi funkcję SUMA, ale też sam ustawi odpowiedni zakres (rys. nr 3).

Rys. nr 3 – Automatyczne wstawienie zakresu do funkcji SUMA

W drugiej tabelce mamy zbliżone dane, ale mamy niepełne informacje. Mianowicie brakuje danych z trzech miesięcy (rys. nr 4).

Rys. nr 4 – niepełne dane

Jeśli ustawimy aktywną komórkę pod danymi i wciśniemy skrót klawiszowy Alt+=, to Excel automatycznie zaznaczy cały zakres danych, włącznie z komórkami z tekstem brak danych. Zapis funkcji będzie wyglądał następująco:

=SUMA(E2:E13)

Moglibyśmy ręcznie zaznaczyć odpowiedni zakres, który nie uwzględniałby komórek z brakiem danych. Jednak wtedy po wpisaniu brakujących danych, nie zostały by one uwzględnione w obliczeniach. Dlatego zostawiamy domyślny zakres. Excel bez problemu poradzi sobie z komórkami z tekstem w zakresie, po prostu ich nie doda. Po zatwierdzeniu formuły otrzymamy wynik przedstawiony na rys. nr 5.  Dzięki zaznaczeniu całego zakresu Excel bez problemu poradzi sobie z przeliczeniem sumy, kiedy dane z pozostałych miesięcy zostaną dopisane.

Rys. nr 5 – wynik sumy dla danych z komórkami tekstowymi

Dla nas istotne jest, że funkcja SUMA zignoruje komórki z tekstem czy z wartościami logicznymi PRAWDA lub FAŁSZ.

W trzeciej tabeli z danymi mamy tablicę, którą chcemy podsumować zarówno po wierszach jak i po kolumnach. W takiej sytuacji wystarczy najpierw zaznaczyć wypełniony zakres danych, dodatkowo kolumnę z prawej strony danych i wiersz pod spodem, a następnie skorzystać ze skrótu klawiszowego Alt+=. Excel automatycznie obliczy sumy dla poszczególnych wierszy i kolumn oraz sumę końcową dla tych wszystkich danych. Wyniku możemy obejrzeć na rys. nr 6.

Rys. nr 6 – sumy dla poszczególnych kolumn i wierszy oraz suma końcowa

W takiej sytuacji Excel wstawi w każdą komórkę tak jakby osobną formułę dla odpowiedniego dla danej komórki zakresu. I tak np. dla wyniku sumy z wiersza czwartego, mamy formułę =SUMA(H4:K4), co widać na rys. nr 7.

Rys. nr 7 – formuła SUMY dla czwartego wiersza

Analogicznie Excel zadziała dla kolumn, czyli dla każdej kolumny wpisze formułę z odpowiednim zakresem. I tak np. dla kolumny H, zapis formuły będzie wyglądał następująco: =SUMA(H2:H13).

Warto wspomnieć, że możemy zrobić zwykłe dodawanie. Wtedy nie używamy nazwy funkcji SUMA, a dodajemy poszczególne komórki łącząc je znakiem plus (+). W tej sytuacji możemy dodawać kilka liczb, ale jeśli w zwykłym dodawaniu spróbujemy dodać komórkę z tekstem, to Excel zwróci nam błąd (rys. nr 8). Zwykłe dodawanie zadziała prawidłowo, jeśli będziemy chcieli dodać wartości logiczne PRAWDA lub FAŁSZ. Wartości tekstowych Excel nie jest w stanie przekształcić, a wartości logiczne tak. Często w Excelu wartość logiczna FAŁSZ jest utożsamiana z wartością liczbową 0 (zero), a PRAWDA z wartością 1.

Rys. nr 8 – błąd dodawania

Jeśli zrobimy zwykle dodawanie z wartością logiczną PRAWDA otrzymamy wynik powiększony o 1. Natomiast jeśli użyjemy funkcji SUMA (z uwzględnieniem wartości logicznej PRAWDA), wartość ta zostanie pominięta.

Kolejną zaletą funkcji SUMA, jest sytuacja kiedy do zaznaczonego zakresu, chcemy dodać jakąś konkretną liczbę, to Excel bez problemu wykona takie działanie. W takie sytuacji zapis formuły wyglądał by następująco:

=SUMA(B2:B13;2000)

Ponadto dodatkowy dodawany argument może być tablicą. Wtedy też Excel poradzi sobie z takim obliczeniem. Zapis formuły może wtedy wyglądać następująco:

=SUMA(B2:B13;{2000;3000}

W obu omówionych powyżej otrzymamy prawidłowe wyniki dodawania.

Podsumowując, funkcja SUMA sumuje zakresy danych, ale w ograniczonej ilości (maksymalnie 255 zakresów). Jako jedyna z funkcji Excela ma przypisany skrót klawiszowy ALT+=.  Ponadto ignoruje wartości logiczne (PRAWDA i FAŁSZ) oraz tekst. Kolejnym atutem funkcji SUMA jest to, że dodaje do zakresów stałe wartości wpisane ręczne jako argumenty oraz tablice danych (rys. nr 9).

Rys. nr 9 – zalety funkcji SUMA

Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY

Książka Mistrz Excela reklama

Excel — Tabela Przestawna przygotowanie danych — porada 388

W tym poście nauczymy się jak przygotować dane do tabeli przestawnej. Zadanie to wykonamy na podstawie przykładowych danych z rys. nr 1.

Rys. nr 1 – przykładowe dane

W przygotowaniu danych do tabeli przestawnej przede wszystkim musimy zadbać o to, aby wszystkie kolumny miały nagłówki. Jak widać na rysunku powyżej kolumna E nie ma takiego nagłówka. Spróbujemy teraz wstawić tabelę przestawną, zaznaczamy cały zakres danych i wybieramy polecenie Tabela przestawna z karty Wstawianie (rys. nr 2).

Rys. nr 2 – polecenie Tabela przestawna

Otworzy nam się okno Tworzenia tabeli przestawnej, w którym wybieramy miejsce jej wstawienia – Nowy arkusz i zatwierdzamy przyciskiem OK (rys. nr 3).

Rys. nr 3 – okno Tworzenia tabeli przestawnej

Excel wyświetli nam komunikat z informacją, że nazwa pola jest nieprawidłowa. Wynika to z faktu, że jedna z kolumn nie ma nagłówka (rys. nr 4).

Rys. nr 4 – komunikat Excela

Musimy zadbać, aby wszystkie kolumny miały wypełniony nagłówek. W nagłówku kolumny E wpisujemy nazwę Ilość. Po tej zmianie nagłówki zostały przedstawione na rys. nr 5.

Rys. nr 5 – prawidłowo wypełnione nagłówki kolumn

Dodatkowo, jeśli w naszych danych będziemy mieli jakąś pustą kolumnę, to ponownie Excel nie pozwoli nam wstawić tabeli przestawnej.

Istotne jest, że możemy wstawiać puste wiersze. Z tym Excel nie robi problemów. Problem pojawi się jednak przy zaznaczeniu całych danych, ponieważ jeśli użyjemy sobie standardowego skrótu klawiszowego za zaznaczania całych danych Ctrl+A, to Excel zaznaczy dane tylko do pierwszego pustego wiersza (rys. nr 6). Jeśli pustych wierszy było by dużo więcej, ciężko takie dane byłoby nam zaznaczyć.

Rys. nr 6 – zaznaczenie danych tylko do pierwszego pustego wiersza

W takim przypadku możemy zaznaczyć całość danych (do ostatniej komórki) za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl+Shift+End, ale wtedy Excel zaznaczy dane o jedną kolumnę więcej, czyli do kolumny H, a kolumna H jest pusta. Możemy przesunąć takie zaznaczenie za pomocą kolejnego skrótu klawiszowego – Shift+strzałka w lewo.

Po takim zaznaczeniu danych (z pustym wierszem), wybieramy polecenie Tabela przestawna z karty Wstawianie (jak na rys. nr 2). Otworzy nam się okno Tworzenia tabeli przestawnej, gdzie określamy miejsce wstawienia tabeli – Nowy arkusz. Zatwierdzamy Tworzenie tabeli przestawnej za pomocą przycisku OK (jak na rys. nr 3).

Otworzy nam się nowy arkusz Excela, gdzie możemy zająć się tworzeniem tabeli. Pole Sprzedawca przeciągamy do obszaru etykiet wierszy (zaznaczone strzałką na rys. nr 7).

Rys. nr 7 – przeciąganie pola Sprzedawca do obszaru etykiet wierszy

Otrzymamy tabelę przestawną, gdzie jak widać mamy uwzględnione dane z pustego wiersza (rys. nr 8).

Rys. nr 8 – pusty wiersz uwzględniony w tabeli przestawnej

Z tego względu przy tworzeniu tabeli przestawnej musimy unikać pustych wierszy. Najlepiej żeby dane do tabeli przestawnej nie zawierały pustych komórek.

Usuwamy pusty wiersz z danych – zaznaczamy cały wiersz, następnie klikamy prawym przyciskiem myszy i z podręcznego menu wybieramy polecenie Usuń (rys. nr 9).

Rys. nr 9 – polecenie Usuń

Teraz przechodzimy na arkusz z tabelą przestawną, klikamy w jej obszarze prawym przyciskiem myszy i z podręcznego menu wybieramy polecenie Odśwież (rys. nr 10).

Rys. nr 10 – polecenie Odśwież

Teraz możemy dokończyć naszą tabelę przestawną. Przeciągamy pole Wartość do obszaru Podsumowań wartości (zaznaczone strzałką na rys. nr 11).

Rys. nr 11 – przeciąganie pola Wartość do obszaru podsumowań

Otrzymamy prostą tabele przestawną podsumowującą wyniki sprzedaży poszczególnych sprzedawców przedstawiona na rys. nr 12.

Rys. nr 12 – tabela przestawna

Podsumowując, do stworzenia tabeli przestawnej potrzebujemy spójnych danych, bez pustych komórek, wierszy czy kolumn. Istotne jeszcze jest, że w każdej kolumnie musi być odrębny typ danych, aby wyniki dało się łatwo zinterpretować.


Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY

Książka Mistrz Excela reklama