0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Jak wyszukać fragmentu tekstu funkcją WYSZUKAJ.PIONOWO

Jak wyszukać pionowo po fragmencie tekstu? Jeśli znasz trochę Excela to domyślisz się, że przydatna będzie funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO. Tylko wpisywanie do niej samego fragmentu tekstu, który chcesz wyszukać nie sprawdzi się.


WYSZUKAJ.PIONOWO po fragmencie tekstu — porada #49

Trzeba go obwarować dodatkowymi znakami, chodzi o "*" ten ciąg znaków w tłumaczeniu na język Excela oznacza dowolny ciąg znaków, nawet pusty. Czyli jeśli fragment tekstu, którego szukasz znajduje się w komórce C1, to wyszukiwany w fragment w funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO będzie wyglądał tak:

"*"&C1&"*"

czyli

   1) najpierw dowolny ciąg znaków "*" ,
   2) następnie jego łączenie z szukanym fragmentem & ,
   3) szukany fragment C1 ,
   4) jego połączenie z dowolnym ciągiem znaków & ,
   5) dowolny ciąg znaków na końcu "*" .

Reszta funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO wygląda standardowo i w zależności od miejsca gdzie chcesz znaleźć fragment tekstu może wyglądać tak:

=WYSZUKAJ.PIONOWO("*"&C1&"*";A1:A6;1;FAŁSZ)

Ważny tu jest parametr FAŁSZ na końcu funkcji. Oznacz on, że Excel ma szukać dokładnego dopasowania. Jeśli wstawiłbyś wartość PRAWDA, wynik był błąd — komunikat, że nie znaleziono wartości #N/D!

Tak zapisana formuła wyszukiwania fragmentu tekstu znajdzie Ci jego pierwsze wystąpienie, czyli jeśli zmienisz uporządkowanie swojej listy wynik też może się zmienić. Pod spodem 2 obrazki z dwoma różnymi wynikami w zależności od kolejności elementów na liście.

WYSZUKAJ.PIONOWO wynik pierwszy dla fragmentu tekstu

WYSZUKAJ.PIONOWO wynik pierwszy dla fragmentu tekstu

WYSZUKAJ.PIONOWO wynik drugi dla zmienionej kolejności listy

WYSZUKAJ.PIONOWO wynik drugi dla zmienionej kolejności listy

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — WYSZUKAJ.PIONOWO po fragmencie tekstu — porada #49