0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Excel — Funkcja XOR — spełniony dokładnie 1 z 2 warunków — porada #382

W tym poście nauczymy się jak sprawdzić, że został spełniony tylko jeden z dwóch warunków, nie oba jednocześnie lub żaden. Zadanie to wykonamy na podstawie przykładowych danych z rys. nr 1.

Rys. nr 1 – przykładowe dane
Rys. nr 1 – przykładowe dane

Warunki, z których jeden ma zostać spełniony zostały przedstawione na rys. nr 2.

Rys. nr 2 – warunki, z których jeden ma zostać spełniony
Rys. nr 2 – warunki, z których jeden ma zostać spełniony

Nasze warunki polegają na tym, że chcemy przyznać zapomogę tylko tym rodzinom, które mają dochód na osobę mniejszy niż 500 zł lub liczbę dzieci większą od trzech. Ale co najważniejsze te dwie rzeczy nie mogą wystąpić jednocześnie, ponieważ dla rodzin spełniających oba warunki została już przyznana zapomoga z innego funduszu.

Taki warunek możemy sprawdzić w Excelu za pomocą funkcji XOR, która zwraca wartość logiczną PRAWDA tylko wtedy, kiedy testy logiczne w niej zawarte zwrócą nieparzystą liczbę PRAWD. W naszym przykładzie będziemy sprawdzać dwa testy logiczne, z których tylko jeden ma zwrócić wartość logiczną PRAWDA. Pierwszy test polega na sprawdzeniu czy dochód rodziny jest mniejszy od 500 zł (B2<500). Drugi test logiczny ma sprawdzać, czy liczba dzieci w rodzinie jest większa od 3 (C2>3). Zapis całej formuły powinien wyglądać następująco:

=XOR(B2<500;C2>3)

Powyższą formułę zatwierdzamy i kopiujemy na komórki poniżej. Otrzymamy wyniki funkcji XOR przedstawione na rys. nr 3.

Rys. nr 3 – wyniki funkcji XOR
Rys. nr 3 – wyniki funkcji XOR

Możemy teraz sprawdzić kilka wyników w celu upewnienia się, że otrzymaliśmy prawidłowe wyniki. Mianowicie w przypadku np. Doroty Dudek dochód przekracza 500 zł, a dzieci jest mniej niż 3 (oba warunki nie są spełnione), więc otrzymaliśmy FAŁSZ. Natomiast dla Stefana Strzygieł otrzymaliśmy wartość logiczną PRAWDA, ponieważ dochód przekracza wartość 500 zł (warunek nie spełniony), ale liczba dzieci przekracza 3 (drugi warunek spełniony). Dla osoby Paweł Puszczyk mamy sytuację, kiedy oba warunki są spełnione, dlatego funkcja XOR zwraca nam wartość logiczną FAŁSZ.

Podsumowując, z funkcji XOR możemy skorzystać w sytuacji, kiedy mamy np. dwa warunki a tylko jeden ma być spełniony. Funkcja ta zwraca nam wartość logiczną PRAWDA, wtedy kiedy z testów logicznych w nich zawartych otrzyma nieparzystą liczbę wartości logicznych PRAWDA.


Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY

Książka Mistrz Excela reklama