0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

W dzisiejszym poście zajmiemy się tworzeniem tabeli pomocniczej przefiltrowanej z tabeli głównej. Taki sam temat został omówiony w pytaniu od widzów nr 25, gdzie wyciągaliśmy interesujące nas informacje z tabeli głównej na podstawie jakiegoś kryterium i z tych informacji tworzyliśmy tabelę pomocniczą. Zagadnienie to omówimy na podstawie przykładowych danych z rysunku nr 1.

rys. nr 1 — Przykładowe dane

W pytaniu od widzów nr 25 do rozwiązania problemu wykorzystywaliśmy skomplikowaną formułę tablicową. W tym poście omówimy rozwiązanie w dodatku do Excela — Power Query, w którym to zadanie jest bardzo szybkie i proste. Warunkiem szybkiego rozwiązania tego zadania jest to, że kryterium według którego będziemy wyciągać dane, nie może się często zmieniać i nie powinno być skomplikowane. W naszym przykładzie wyciągniemy z tabeli głównej dane według kryterium nazwy fabryki – Żuczek. Załóżmy że mamy tabelę główną z danymi sprzedażowymi (rys. nr 2).

rys. nr 2 — Dane sprzedażowe

Pierwszym krokiem jest zaczytanie danych do Power Query. W tym celu korzystamy z polecenia Z tabeli (punkt nr 2 na rysunku nr 3) z karty Dane.

rys. nr 3 — Z tabeli

Otworzy nam się Edytor zapytań z wczytaną tabelą tMain przedstawioną na rysunku nr 4.

rys. nr 4 — tMain

Aby uzyskać tabelę zawierającą tylko dane z fabryki Żuczek, możemy sobie nałożyć na nasza tabelę główną filtr. Klikamy na ikonkę trójkącika (Zaznaczony strzałką na rysunku nr 5) w rogu tytułu kolumny Fabryka i w podręcznym menu zaznaczamy filtr Żuczek (zaznaczony zielonym kwadratem na rysunku nr 5). Nasz wybór zatwierdzamy klikając przycisk OK.

rys. nr 5 — Filtry

Otrzymamy przefiltrowane dane, które możemy wczytać do Excela za pomocą polecenia Zamknij i załaduj do (punkt nr 2 na rysunku nr 6) z karty Narzędzia główne.

rys. nr 6 — Zamknij i załaduj do

Otworzy nam się w Excelu okno Ładowanie do, gdzie możemy ustawić parametry wczytywanych danych. Wybieramy sposób wyświetlania danych jako Tabela (punkt nr 1 na rysunku nr 7), następnie lokalizację wstawienia danych – Istniejący arkusz i wskazujemy konkretną komórkę (punkt nr 2 na rysunku nr 7). Nasze ustawienia zatwierdzamy klikając przycisk Załaduj.

rys. nr 7 — Okno Ładowanie do

Otrzymujemy wczytane dane spełniające kryterium jakie ustawiliśmy, czyli fabrykę Żuczek przedstawione na rysunku nr 8.

rys. nr 8 — Wczytane dane do Excela

Jeśli dołożymy sobie dane do naszej tabeli głównej, wystarczy że klikniemy na dowolną komórkę w obszarze tabeli pomocniczej zaczytanej z Power Query prawym przyciskiem myszy i z podręcznego menu wybierzemy polecenie Odśwież (rys. nr 9), a otrzymamy aktualne dane.

rys. nr 9 — Odświeżanie danych

Możemy również użyć poleceń Odśwież lub Odśwież wszystko z karty Dane (rys. nr 10). 

rys. nr 10 — Odśwież wszystko

Kiedy mamy stałe warunki naszych filtrów zadanie to jest bardzo proste, natomiast jeśli potrzebujemy bardziej skomplikowanych kryteriów polecam odcinek Power Query #10 https://exceliadam.pl/?s=power+query+%2310 . Dodatkową zaletą użycia Power Query jest to, że dane mogą być zapisane w różnych miejscach (strony internetowe, baza danych lub nawet połączonych ze sobą wiele plików), natomiast przy formułach tablicowych musimy mieć wszystkie dane w jednym miejscu.


Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY

Książka Mistrz Excela reklama