0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Często chcemy, żeby nasze zapytania odświeżały się automatycznie, albo przynajmniej co jakiś czas. W tym wpisie zobaczysz jakie możliwości są w samych połączeniach/zapytaniach (w poradzie VBA 22 zobaczysz kod VBA do podpięcia pod przycisk, który odświeża wszystkie zapytania).

Pierwszą możliwością jak możesz się dostać do właściwości połączenia jest kliknięcie prawym przycisku na jego wyniku w arkuszu Excela, rozwinięciu w podręcznym menu pozycji Tabela i wybraniu Właściwości danych zewnętrznych.

PQ 13 - Automatyczne odświeżanie zapytań 01

Otworzy się okno właściwości danych zewnętrznych, gdzie możesz zmienić właściwości formatowania danych oraz ich zachowanie podczas odświeżania danych.

PQ 13 - Automatyczne odświeżanie zapytań 02

Możesz w tym oknie kliknąć ikonkę, która Cię przeniesie do okna właściwości połączenia, gdzie znajdują się opcje bardziej nas interesujące. 

PQ 13 - Automatyczne odświeżanie zapytań 03

Można tam między innymi zaznaczyć checkboxa, który będzie automatycznie odświeżał zapytania przy otwieraniu pliku lub po określonym czasie.

Do właściwości połączenia możesz dostać się też przez polecenia karty Dane.

PQ 13 - Automatyczne odświeżanie zapytań 04

Tylko, żeby zobaczyć właściwości połączenia, które umożliwiają odświeżanie automatyczne przy otwieraniu pliku (rys. 3) będziesz musiał je jeszcze wybrać z listy po naciśnięciu polecenia Połączenia z karty Dane.

PQ 13 - Automatyczne odświeżanie zapytań 05

Pozdrawiam
Adam Kopeć
Miłośnik Excela
Microsoft MVP