0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

W tym poście poznamy zasady działania funkcji CZAS.

W poradzie nr 409 omawialiśmy funkcję DATA, dzięki której mogliśmy stworzyć datę z tabeli zawierającej dzień, miesiąc i rok rozbite na osobne kolumny. Dziś za pomocą funkcji CZAS będziemy budować czas z danych zawierających godziny, minuty i sekundy rozbite na osobne kolumny. Temat ten omówimy na podstawie przykładowych danych z rys. nr 1.

Co prawda, taki zapis, że mamy w osobnych kolumnach godziny, minuty i sekundy prawie nigdy się nie zdarza, ale zdarzają się inne zapisy. Stworzyłem taki przykład, bo na nim najłatwiej jest zrozumieć działanie funkcji CZAS. Później będziemy mogli jej użyć w bardziej skomplikowanych przykładach.

Musimy sobie przypomnieć, że 1 dzień w Excelu to tak naprawdę liczba 1. Jedna godzina to zapis dzielenia 1/24, czyli 0,04166667. Jedna minuta to 1/(24*60), a sekunda to 1/(24*60*60). Stąd otrzymane wartości w kolumnie H. Funkcja CZAS ułatwia nam obliczenia tych ułamków.

Pierwszym argumentem funkcji CZAS jest godzina (wartość z kolumny A), drugi argument to minuta (wartość z kolumny B), a trzeci to sekunda, czyli wartość z kolumny C. Zapis formuły powinien wyglądać następująco:

=CZAS(A2;B2;C2)

Powyższą formułę zatwierdzamy. W wyniku pokazuje nam się czas, co widać na rys. nr 2.

Rys. nr 2 – wynik funkcji CZAS w formacie czas

Jeśli chcemy, aby wynik wyświetlał nam się w formacie liczby ogólnej musimy to zmienić. Wystarczy rozwinąć listę rozwijaną na karcie Narzędzia główne w grupie poleceń Liczba (rys. nr 3).

Rys. nr 3 – zmiana formatowania komórek na Ogólne

Nam potrzebny jest format domyślny, czyli czas. Kopiujemy formułę w dół na pozostałe komórki. Otrzymamy dane przedstawione na rys. nr 4.

Rys. nr 4 – wyniki funkcji CZAS

Ciekawostką funkcji CZAS podobnie jak funkcji DATA jest to, że jeśli przekroczymy licznik danej wartości, np. w komórce C2 podamy ilość sekund 65, to ta wartość zostanie zamieniona na 1 minutę i 5 sekund. Czyli nadmiar sekund zostanie dodany do minut. Analogicznie jeśli zwiększymy ilość minut na wartość powyżej 60 (B4), to zwiększy nam się ilość godzin. Podobnie odbywa się to z przekroczeniem licznika godzin powyżej 24. Jeśli podamy 25 godzin (A5), to licznik czasu wskaże nam 1 godzinę. Poszczególne wyniki po powyższych zmianach widać na rys. nr 5.

Rys. nr 5 – przekroczone liczniki sekund, minut i godzin

W formatowaniu liczbowym czas, wszystko powyżej 24 godzin zostanie obcięte. Nie będzie widoczne w danych. 24 godziny to 1 dzień, czyli wartość 1. Tutaj wszystkie wartości powyżej 1 są usuwane. Podsumowując funkcja CZAS obsługuje wartości liczbowe do 23 godzin 59 minut i 59 sekund.

Jak wspominałem taki zapis danych w osobnych kolumnach zdarza się rzadko, ale w pytaniu od widzów miałem przypadek, kiedy dane były zapisane jako tekst (rys. nr 6) .

Rys. nr 6 – dane zapisane jako tekst

Do obliczeń i przekształceń użyliśmy bardzo skomplikowanej i długiej formuły, którą widać na rys. nr 7.

Dzięki funkcji CZAS moglibyśmy skrócić tamtą formułę, bo nie musielibyśmy wykonywać dodatkowego dzielenia (godzin przez 24, minut przez 60 itd.).


Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY