0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

W tym poście pokażemy jak uzyskać zapis słowny danej kwoty za pomocą formuły.

Formułę tą zapożyczyłem od Bila Szysza. Dzięki użyciu funkcji ZEZWALAJ możemy sobie pozwolić na stworzenie w miarę sensownej długości formułę (rys. nr 1).

Rys. nr 1 – formuła funkcji ZEZWALAJ
Rys. nr 1 – formuła funkcji ZEZWALAJ

Tak naprawdę możemy użyć gotowej formuły Billa Szysza. Wystarczy w niej podmienić jedną wartość, czyli odwołanie do komórki, z której kwotę chcesz przekształcić. Reszta formułe zadziała automatycznie.

Wcześniej takie rozwiązania widziałem tylko w VBA, które dla zwykłego użytkownika jest dużo trudniejsze. Ogólnie pojedyncze formuły są bardzo proste, problem stanowi połączenie tych formuł w jedną całość. Dlatego rozpisałem tą formułę krok po kroku, ponadto ponazywałem poszczególne elementy, żeby można to było łatwiej zrozumieć (rys. nr 2).

Rys. nr 2 – rozpisanie formuły krok po kroku
Rys. nr 2 – rozpisanie formuły krok po kroku

W pierwszym kroku musimy mieć liczbę, którą chcemy zapisać słownie, następnie musimy z niej wyciągnąć liczbę całkowitą, a w zasadzie moduł liczby, bo jest ona ujemna. Ucinamy końcówkę z groszami i pozbywamy się minusa z przodu. Trzy elementy formuły dają nam możliwość obliczenia tekstu dla jednostek, tysięcy i milionów (rys. nr 3).

Rys. nr 3 – wyliczenie tekstu dla jednostek, tysięcy i milionów
Rys. nr 3 – wyliczenie tekstu dla jednostek, tysięcy i milionów

Tak naprawdę są to te same formuły, tylko operują na innych częściach liczby. W kolejnym etapie musimy sobie przygotować rozpisaną dużą ilość liczb, żeby Excel wiedział jakiej końcówki słowa ma użyć. W języku polskim niestety zapis słowny ma wiele zmiennych końcówek (rys. nr 4).

Rys. nr 4 – rozpisany zapis słowny liczb
Rys. nr 4 – rozpisany zapis słowny liczb

W formułach musimy odwoływać się do tych przygotowanych zakresów, aby zapis słowny był prawidłowy z punktu widzenia języka polskiego.

Podsumowując, kiedy potrzebujesz uzyskać zapis słowny kwot pieniężnych, możesz użyć gotowej formuły. Wystarczy zmienić odwołanie do komórki z liczbą.


Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY

Książka Mistrz Excela reklama