W tym poście zajmiemy się funkcją PODSTAW, której zadaniem jest zmiana części tekstu w dłuższym tekście. Ogólnie mówiąc, możemy zmienić powtarzające się w tekście fragmenty tekstu na inne, jak również tylko jeden konkretny znak z serii oraz usunąć jakiś element. Działanie tej funkcji omówimy na przykładowych danych z rysunku nr 1.

rys. nr 1 — Przykładowe dane

W naszym przykładzie chcemy zmienić wszystkie znaki ”–” na znaki ”_”. Działanie funkcji PODSTAW wymaga od nas podania zakresu, na jakim ma działać funkcja, następnie elementu, który chcemy zmienić oraz elementu docelowego. Zatwierdzamy przyciskiem Enter (rys. nr 2). U nas funkcja będzie wyglądała następująco: =PODSTAW(A2; "-"; "_")

rys. nr 2 — Funkcja PODSTAW wszystkie

Jeśli naszą formułę przeciągniemy na pozostałe wiersze to otrzymamy wyniki jak na rysunku nr 3. Excel zwróci nam wyniki, gdzie wszystkie znaki myślnik zostały zastąpione znakami podkreślenie.

rsy. nr 3 — Wynik działania Funkcji PODSTAW

Jeśli chcielibyśmy zmienić konkretne wystąpienie znaku -, czy też każdego innego elementu występującego w tekście, to należy wypełnić czwarty argument funkcji PODSTAW. Wstawiamy funkcję PODSTAW, jako pierwszy argument podajemy odwołanie do tekstu, który chcemy zmodyfikować. Drugi argument to znak jaki chcemy zmienić, trzeci zaś to znak (lub ciąg znaków) jaki chcemy wstawić w miejsce podmienianego tekstu. Wszystkie elementy musimy rozdzielić średnikiem. Na koniec podajemy, które wystąpienie myślnika chcemy zamienić.  W naszym przykładzie drugie (więc liczbę 2 wpisujemy jako czwarty argument funkcji)., Cała funkcja będzie wyglądać następująco(rys. nr 4):
=PODSTAW(A2; "-"; "_";2)

rys. nr 4 — Miejsce działania naszej funkcji PODSTAW

Załóżmy, że chcemy zmienić kilka myślników, to będziemy musieli użyć funkcji podstaw kilka razy. My chcemy wymienić pierwszy i drugi myślnik, więc zapis funkcji będzie wyglądał następująco:
=PODSTAW(PODSTAW(A2; "-"; "_";2); "-"; "_";1)
Otrzymany wynik przeciągamy na wiersze poniżej i otrzymujemy wyniki pokazane na rysunku nr 5.

rys. nr 5 — Wynik działania funkcji PODSTAW konkretny

Funkcji PODSTAW możemy również użyć do usuwania tekstu. Ważne jest, że funkcja PODSTAW jest case sensitive, czyli zwraca uwagę na wielkość liter, dlatego wpisując tekst, który chcemy usunąć musi on być identyczny z tym z zaznaczonego zakresu. Kiedy chcemy, żeby Excel usunął konkretny fragment tekstu z dłuższego ciągu, to w trzeci argument funkcji PODSTAW wpisujemy pusty ciąg tekstowy, czyli dwa podwójne cudzysłowy. Zatem nasza formuła będzie wyglądała następująco:

=PODSTAW(A10; "MS-"; "") W wyniku takiej formuły otrzymamy dane przedstawione na rysunku nr 6.

rys. nr 6 — Wynik działania funkcji PODSTAW usuń

Podsumowując, dzięki funkcji PODSTAW możemy podmieniać wszystkie fragmenty tekstu występujący w dłuższym tekście lub tylko konkretne wystąpienie szukanego fragmentu tekstu. Możemy również usuwać wybrane fragmenty tekstu z dłuższego ciągu tekstowego.

Uwaga! Pamiętaj, że funkcja PODSTAW zwraca uwagę na wielkość liter.


Właśnie dodałem mój kurs o Power BI Desktop firmy Microsoft na Udemy.com.
W związku z tym, możesz dostać ten kurs w promocyjnej Cenie Na Start za zaledwie 34,99 PLN.
To najniższa cena jaką mogę ustawić na platformie edukacyjnej Udemy!

Kurs Power BI Desktop to:
- Ponad 6 godziny nagrań wideo, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki pobierania, łączenia i analizy danych, a na koniec ich wizualizacji.
- Pliki do pracy razem z filmami.
- Dożywotni dostęp.
- Elektroniczny certyfikat ukończenia

Spis treści kursu o PowerBI Desktop:

Kurs jest podzielony na 6 rozdziałów, które pozwolą Ci wejść w tematykę analizy i wizualizacji danych za pomocą odpowiednio stworzonych zapytań i relacji w PowerBI Desktop.

  1. Wstęp do aplikacji PowerBI Desktop i jej możliwości
  2. Tworzenie i modyfikowanie zapytań (pobieranie danych)
  3. Modelowanie danych w PowerBI Desktop
  4. Wizualizacja danych i tworzenie raportów
  5. Usługa internetowa
  6. PowerBI Pro — kilka słów o płatnej części usługi PowerBI

Wejdź na stronę kursu PowerBI Desktop i zobacz szczegóły kursu
oraz udostępnione do podglądu filmy,
żeby przekonać się czy to kurs dla Ciebie.