0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

W dzisiejszym poście poznamy funkcję BD.POLE, która jest alternatywą dla funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO. Poznamy jej wady i zalety. Zagadnienie to omówimy na przykładowych danych z rysunku nr 1.

rys. nr 1 — Przykładowe dane

Kiedy w komórce zaczniemy pisać formułę =BD. Pojawi nam się cała rodzina funkcji bazodanowych. Wszystkie działają na podobnej zasadzie, czyli na filtrach zaawansowanych, na których podstawie budujemy kryteria dla funkcji (rys. nr 2).

rys. nr 2 — Funkcje bazodanowe

W tym poście zajmiemy się funkcją BD.POLE, dzięki której wyszukamy z bazy danych pojedynczy rekord. Zapis funkcji będzie wyglądał następująco:

=BD.POLE($A$1:$D$21;3;$G$1:$G$2)

 Pierwszym argumentem funkcji jest Baza, czyli nasza tabela z danymi, zablokowana bezwzględnie ($A$1:$D$21). Należy pamiętać, że przy tej funkcji musimy zaznaczyć dane łącznie z nagłówkami. Kolejnym argumentem jest Pole, czyli kolumna z której chcemy wyciągnąć informacje. Zakładamy że w naszym przykładzie chcemy wyciągnąć kierownika dla danej fabryki. Kolumna, w której znajdują się dane kierowników jest trzecia z kolei więc w formułę wpiszemy liczbę 3 (rys. nr 3).

rys. nr 3 — Drugi argument funkcji — Pole

Trzecim argumentem funkcji są Kryteria, które budujemy tak jak przy filtrach zaawansowanych, czyli musimy zaznaczyć nagłówek i wartość pod spodem, następnie blokujemy bezwzględnie klawiszem F4 ($G$1:$G$2). Formułę zatwierdzamy Ctrl+Enter i otrzymujemy szukany wynik dla fabryki Żuczek2 (rys. nr 4).

rys. nr 4 — Wynik działania funkcji BD.POLE

Jak wspominaliśmy na początku jest to funkcja tylko dla pojedynczych rekordów. Jeśli zmienimy nazwę fabryki na Żuczek, która w danych występuje kilka razy, to Excel zwróci nam błąd #LICZBA! (rys. nr 5).

rys. nr 5 — Błąd funkcji przy wielu rekordach

Gdybyśmy, zamiast funkcji BD.POLE, w analogicznym przypadku użyli funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO zwróciłaby ona nazwę pierwszego kierownika.

Zaletą funkcji BD.POLE jest to że radzi sobie dużo lepiej z większą ilością kryteriów. Pokażemy teraz czym możemy sobie zastąpić cyfrę 3, jako argument Pole w formule funkcji. Nie zawsze numerowanie pól jest wygodne, bo możemy mieć bardzo dużą ilość danych. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem jest odwołanie do komórki, która przechowuje nagłówek szukanej wartości  (tekst nagłówka – w naszym przykładzie komórka H1 z nazwą Kierownik). Po zatwierdzeniu otrzymujemy ten sam wynik jak wyżej. Zapis funkcji w tym przykładzie wygląda następująco:

=BD.POLE($A$1:$D$21;H1;$G$1:$G$2)

Innym sposobem jest hardkodowanie wartości, czyli wpisanie szukanej wartości na stałe ("Kierownik"). Zatwierdzamy i po raz kolejny otrzymamy ten sam wynik. Zapis funkcji będzie wyglądał następująco:

=BD.POLE($A$1:$D$21;"Kierownik";$G$1:$G$2)

Wadą funkcji BD.POLE jest to iż znajduje i działa ona tylko wtedy gdy w danych znajduje się tylko pojedynczy rekord odpowiadający ustalonym kryteriom. Zaletą natomiast jest to, że możemy zaznaczyć więcej kryteriów jednocześnie. Jako trzeci argument czyli Kryteria wpiszemy zakres $G$7:$H$8. Zapis funkcji będzie wyglądał następująco:

=BD.POLE($A$1:$D$21;I7;$G$7:$H$8)

Jako wynik otrzymamy błąd ponieważ nie wpisaliśmy kryterium Region (rys. nr 6).

rys. nr 6 — Błąd ze względu na brak podania kryterium

Kiedy wpiszemy Region np. zachód otrzymamy wynik – sprzedawca Ewa (rys. nr 7).

rys. nr 7 Wynik działania funkcji dla dwóch kryteriów

Dla każdej kombinacji nazwy Fabryki i regionu mamy tylko jednego sprzedawcę więc otrzymamy prawidłowy wynik.

Ciekawostką jest, że wszystkie funkcje bazodanowe mają tą samą strukturę. Musimy podać trzy argumenty Bazę, Pole i Kryteria.

Przykładowo dla funkcji BD.SUMA podamy takie same argumenty. Zapis będzie wyglądał następująco:

=BD.SUMA($A$1:$D$21;J7;$G$7:$H$8)

Jako Kryterium podaliśmy nazwę fabryki Motylek, wynikiem będzie natomiast suma przychodów dla tej fabryki (rys. nr 8)

rys. nr 8 — Funkcja BD.SUMA

Funkcje te spełnia swe zadanie dla jednego rekordu nawet przy bardzo rozbudowanych kryteriach. Kryteria te możemy łatwo budować bez potrzeby tworzenia skomplikowanych formuł tablicowych.


Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY

Książka Mistrz Excela reklama