0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Jak stworzyć wykres Gantta w Excelu?


Wykres Gantta — porada #85

Wykres Gantta - porada #85

Żeby w Excelu stworzyć wykres Gantta trzeba trochę popracować. Najpierw potrzebujesz mieć odpowiednio przygotowane dane.
Standardowo to 3 kolumny:

      - Kroki planu,
      - Daty rozpoczęcia kroków,
      - Planowana długość kolumn

Istotne jest, żeby 1 kolumna była bez nagłówka bo inaczej Excel źle zinterpretuje dane przy wstawianiu wykresu słupkowego skumulowanego. 

Gdy mamy wykres to widzimy, że legenda jest nam niepotrzebna — kasujemy ją przyciskiem Delete.

Następnie potrzebujemy zaznaczyć pierwszą serię danych (tą odpowiedzialną za daty). Naciskamy Ctrl + 1 i ustawiamy Wypełnienie na Brak wypełnienia i Kolor linii na Brak linii. Dzięki temu ta seria nie będzie widoczna na wykresie.

Kolejnym krokiem jest zamiana kolejności kategorii i ustawienie nazw wartości w odpowiednim miejscu. Zaznaczamy Oś pionową, naciskamy Ctrl + 1 i z karty Opcji osi zaznaczamy opcję Kategorie w kolejności odwrotnej oraz jeszcze Przecięcie z osią poziomą na Przy kategorii maksymalnej.

Nasz wykres coraz bardziej przypomina wykres Gantta. Została nam jeszcze duża przerwa przed widoczną serią danych (dni). Należy zaznaczyć oś poziomą i w opcjach osi (po naciśnięciu Ctrl + 1) ustawić odpowiednie wartości dla minimum i maksimum odpowiadające dacie początkowej i końcowej. 

Ewentualnie możemy jeszcze dodać wartości dla Głównej i pomocniczej linii siatki powiedzmy 28 i 7 (dni). Tylko to nie wystarczy, żeby pokazały się linie pionowe pomocnicze linii siatki — trzeba wybrać opcję Linie siatki — Główne i pomocnicze linie siatki z karty Układ — Narzędzi wykresów.

Teraz możemy się cieszyć poprawnym wykresem Gantta. 

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić napisz do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo bezpośrednio. W miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Wykres Gantta — porada #85