0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Jak stworzyć wykres termometru w Excelu?


Wykres termometr — porada #89

Wykres termometr - porada #89

Żeby stworzyć wykres termometru w Excelu (od 0 do 100 stopni), albo wykres procentowego ukończenia zadania potrzebujesz tylko 1 komórkę z daną temperaturą.

Zaznaczasz ten punkt i wstawiasz wykres kolumnowy. Pojawią Ci się niepotrzebne dane. Tytuł, legendę, linie poziome i wartości na osi x (poziomej) należy usunąć.

Następnie trzeba zaznaczyć serię danych, nacisnąć Ctrl + 1 i ustawić Szerokość przerwy na Brak przerwy. Wtedy seria zajmie cały wykres poza osią. Teraz warto byłoby wykres zwęzić, żeby wyglądał ładniej, a potem jeszcze raz edytować serię by zmienić Wypełnienie na Wypełnienie gradientem. Możesz wybrać dowolne kolory, ja wybrałem od żółtego przez pomarańczowy do czerwonego.

Teraz zostają drobne elementy, które postawią kropkę nad i. Zaznacz Obszar kreślenia (zawsze możesz go zaznaczyć z karty Układ Narzędzi Tabeli z listy rozwijanej po lewej stronie karty). Wchodzimy do Formatowania obszaru kreślenia (Ctrl + 1) i ustawiamy Kolor krawędzi na Linię ciągłą koloru pomarańczowego.

Możemy analogicznie usunąć Krawędzie (Brak linii) z Obszaru wykresu.

Zostaje jeszcze oś pionowa, która dalej jest czarna i w naszym przykładzie zawiera się od 0 do 80, a chcemy od 0 do 100. Po zaznaczeniu jej i naciśnięciu Ctrl + 1 w oknie Formatowania osi w karcie Opcje osi ustawiamy Minimum na 0, a Maksimum na 100.
Przechodzimy na zakładkę Kolor linii i ustawiamy ją na pomarańczowy.

Po tym okazuje się, że mamy brak bo liczby dalej są czarne, a w Excelu 2010 nie ma zakładki kolorowania czcionki osi. Dlatego musimy wejść na kartę Narzędzia główne i tam zmienić kolor czcionki (musi być aktywna oś).

Na zakończenie możesz jeszcze dodać kształt koła (owalu i przytrzymać Shift), przemalować je na kolor czerwony i umieścić na dole wykresu — uzyskasz efekt termometru.

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić napisz do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo bezpośrednio. W miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Wykres termometr — porada #89