0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

W tym poście zajmiemy się usuwaniem pustych kolumn w Power Query. Do mojego kursu na Udemy dostałem zapytanie czy jest możliwe szybkie usunięcie pustych kolumn z danych. W tego typu sytuacjach sam szukam odpowiedzi w gogle. Rozwiązanie znalazłem na stronie www.community.powerbi.com, mianowicie kod funkcji, którą będziemy mogli wykorzystać w naszym zadaniu (rys. nr 1).

 Rys. nr 1 – kod funkcji do usuwania pustych kolumn
Rys. nr 1 – kod funkcji do usuwania pustych kolumn 

Kopiujemy funkcję za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl+C, a następnie wklejamy za pomocą skrótu Ctrl+V do Notepada ++, gdzie możemy podejrzeć elementy funkcji w kolorach (rys. nr 2).

Rys. nr 2 – formuła funkcji do usuwania pustych kolumn w Notepadzie ++
Rys. nr 2 – formuła funkcji do usuwania pustych kolumn w Notepadzie ++

Co istotne w tym zapisie – funkcja pobiera nam dane jako tabelę i usuwa puste kolumny z danych. Pobranej funkcji możemy użyć w Power Query. Załóżmy, że mamy przykładowe dane pokazane na rys. nr 3. Wynika z nich że zawierają one dużo pustych kolumn.

Rys. nr 3 – Przykładowe dane
Rys. nr 3 – Przykładowe dane

Rozwijamy polecenie Pobierz dane (punkt 2 na rys. nr 4) z karty Dane (punkt 1), następnie rozwijamy polecenie Z innych źródeł (punkt 3) i wybieramy polecenie Puste zapytanie (punkt 4).

Rys. nr 4 – ścieżka dostępu do polecenia Puste zapytanie
Rys. nr 4 – ścieżka dostępu do polecenia Puste zapytanie

Otworzy nam się pusty Edytor zapytań Power Query, gdzie musimy wkleić nasz kod M, czyli zapis funkcji skopiowany z Notepada++. Wybieramy polecenie Edytor zaawansowany z karty Narzędzia główne (rys. nr 5).

Rys. nr 5 – polecenie Edytor zaawansowany
Rys. nr 5 – polecenie Edytor zaawansowany

Otworzy nam się okno Edytora zaawansowanego, gdzie wklejamy za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl+V naszą skopiowaną wcześniej funkcję (rys. nr 6). Zapis powinien wyglądać następująco:

(tbl as table) =>

let

            Headers = Table.ColumnNames(tbl),

            Result = Table.SelectColumns(tbl),

List.Select(Headers, each List.MatchesAny(Table.Column(tbl,_),

each_ <> null)))

in

Result

Rys. nr 6 – Edytor zaawansowany z zapisem funkcji
Rys. nr 6 – Edytor zaawansowany z zapisem funkcji

Wklejoną funkcję zatwierdzamy w Edytorze zaawansowanym przyciskiem Gotowe. Otrzymamy gotową funkcję przedstawioną na rys. nr 7.

Rys. nr 7 – Funkcja w Power Query
Rys. nr 7 – Funkcja w Power Query

Nie ma znaczenia, że zapis tej funkcji był w języku angielskim. Istotne jest, że ta funkcja pobiera tabelę i odpowiednio ją przekształca. Nasze zapytanie nazywa się Zapytanie 1, więc zmienimy jego nazwę w Ustawieniach zapytania na DeleteEmptyColumns, czyli Usuń puste kolumny. Co istotne nasze zapytanie ma postać funkcji co widać przy nazwie zapytania – skrót fx (rys. nr 8).

Rys. nr 8 – Zapytanie w postaci funkcji – oznaczenie fx
Rys. nr 8 – Zapytanie w postaci funkcji – oznaczenie fx

Sposób, którego używamy jest najprostszym sposobem użycia tej funkcji, czyli zaczytanie pustego zapytania i wstawienie do niego funkcji, następnie zaczytanie danych z Excela w formie tabeli do drugiego zapytania. Nie wychodząc z Power Query możemy rozwinąć sobie polecenie Nowe źródło (punkt 1 na rys. nr 9) na karcie Narzędzia główne, następnie rozwinąć polecenie Plik (punkt 2) i wybrać polecenie Excel (punkt 3).

Rys. nr 9 – ścieżka dostępu do polecenia Excel
Rys. nr 9 – ścieżka dostępu do polecenia Excel

Otworzy nam się okno Importowania danych, w którym musimy znaleźć plik z naszymi przykładowymi danymi z rys. nr 3. Wybieramy plik i klikamy na niego dwukrotnie lub zatwierdzamy nasz wybór przyciskiem Otwórz (rys. nr 10).

Rys. nr 10 – Okno Importowania danych
Rys. nr 10 – Okno Importowania danych

Otworzy nam się okno Nawigatora, gdzie na liście elementów wybieramy jeden arkusz, ten który chcemy przekształcić – o nazwie Dane. Nasz wybór zatwierdzamy przyciskiem OK (rys. nr 11).

Rys. nr 11 – okno Nawigator
Rys. nr 11 – okno Nawigator

Arkusz ten zostanie zaczytany do Power Query jako odrębne zapytanie co widać na rys. nr 12.

Rys. nr 12 – Arkusz zaczytany jako odrębne zapytanie
Rys. nr 12 – Arkusz zaczytany jako odrębne zapytanie

Dodatkowo możemy usunąć krok Zmieniono typ z Zastosowanych kroków (Ustawienia zapytania), ponieważ krok ten nic nie wnosi do naszych danych.

Aby usunąć puste kolumny wystarczy przejść na zapytanie z naszą funkcją i w polu tbl (Wprowadź parametr) wybrać naszą zaczytaną tabelę z drugiego zapytania. Wybór tabeli zatwierdzamy przyciskiem Wywołaj (rys. nr 13).

Rys. nr 13 – Wprowadzanie parametru funkcji (wybór tabeli z drugiego zapytania)
Rys. nr 13 – Wprowadzanie parametru funkcji (wybór tabeli z drugiego zapytania)

W wyniku zadziałania funkcji otrzymamy dane w formie tabeli, z których zostały usunięte wszystkie puste kolumny (rys. nr 14).

Rys. nr 14 – Dane w formie tabeli po usunięciu pustych kolumn
Rys. nr 14 – Dane w formie tabeli po usunięciu pustych kolumn

Co istotne do poprawnego zadziałania tej funkcji musi być całkowicie pusta kolumna (np. kolumna nr 7 ma test w przedostatnim wierszu i już nie została usunięta). Po nagłówkach kolumn doskonale widać jak dużo kolumn zostało usuniętych.

Podsumowując pokazaliśmy sposób usunięcia pustych kolumn w Power Query znaleziony w internecie. Jeśli jesteś bardziej zaawansowanym użytkownikiem możesz zaczytać dane do Power Query i wkleić tą funkcję pod razu w jednym zapytaniu. Innym sposobem wywołania funkcji jest polecenie Wywołaj funkcję niestandardową z karty Dodaj kolumnę (rys. nr 15).

Rys. nr 15 – polecenie Wywołaj funkcję niestandardową
Rys. nr 15 – polecenie Wywołaj funkcję niestandardową

Tak przygotowane dane musimy załadować do Excela, w tym celu wybieramy polecenie Zamknij i załaduj z karty Narzędzia główne (rys. nr 16).

Rys. nr 16 – polecenie Zamknij i załaduj
Rys. nr 16 – polecenie Zamknij i załaduj

Nie przekształcaliśmy dodatkowo danych, zależało nam jedynie na usunięciu pustych kolumn z danych. Zapytania zostały załadowane do Excela jako połączenia (ze względu na to, że mamy kilka zapytań) – rys. nr 17.

Rys. nr 17 – Zapytania załadowane do Excela jako połączenia
Rys. nr 17 – Zapytania załadowane do Excela jako połączenia

Zaznaczamy zapytanie Wywołano funkcję i klikamy na nie prawym przyciskiem myszy, następnie z podręcznego menu wybieramy polecenie Załaduj do (rys. nr 18).

Rys. nr 18 – polecenie Załaduj do
Rys. nr 18 – polecenie Załaduj do

Otworzy nam się okno Importowania danych, gdzie wybieramy sposób wyświetlania danych jako Tabela i wskazujemy miejsce wstawienia danych, czyli Istniejący arkusz oraz wskazujemy konkretną komórkę. Tak ustawione parametry importowania danych zatwierdzamy przyciskiem OK (rys. nr 19).

Rys. nr 19 – okno Importowania danych
Rys. nr 19 – okno Importowania danych

Otrzymamy dane wstawione do Excela przedstawione na rys. nr 20.

Rys. nr 20 – Dane zaczytane do Excela
Rys. nr 20 – Dane zaczytane do Excela

Tak przygotowane dane wymagają jeszcze obróbki, mianowicie uporządkowania ich, usunięcia zbędnych wierszy i zbędnych informacji. Najważniejsze że udało nam się wykonać pierwszy krok, czyli automatyczne usuwanie niepotrzebnych kolumn za pomocą funkcji znalezionej w internecie.


Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY

Książka Mistrz Excela reklama