0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Wyszukiwanie w pionie za pomocą funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO


WYSZUKAJ.PIONOWO — wyszukiwanie w pionie — pytania widzów #3

Justyna ma przykładową tabelę:

Przykładowa tabela

Przykładowa tabela

I chce uzyskać taki efekt, żeby wpisując np: 1 automatycznie jej się pojawiła wartość 112.
W Excelu taki efekt łatwo uzyskać za pomocą funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO, tylko zamiast wpisywać np: 1 wpisujesz konkretną wartość, której chcesz wyszukać.

Funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO zwróci Ci wartość powiązaną z wyszukiwaną wartością z wybranej kolumny. Przykładowy zapis może wyglądać tak:

Funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO i jej parametry

Funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO i jej parametry

Pierwszą zmienną funkcją jest wyszukiwana wartość. Czyli przykładowo wyszukujemy CAP z komórki z komórki D2.

Następnie wpisujesz obszar, w którym chcesz znaleźć konkretną wartość ($A$2:$B$5).

3 zmienna to numer kolumny, z której ma być pobrany wynik. Szczególnie przydatny, gdy masz tabelę składającą się z wielu kolumn. Czyli w naszym przykładzie kolumna z nagłówkiem Code ma numer 1, a z nagłówkiem Perso ma numer 2. Justyna chce, żeby była zwrócona wartość z 2 kolumny, czyli w funkcji wpisujemy 2.

Ostatnia zmienna oznacza sposób wyszukiwania. Czy ma być przybliżone, czy zmienne. PRAWDA — oznacza przybliżone wyszukiwanie, a FAŁSZ dokładne. W filmie najpierw nie wpisano tutaj żadnej wartości, czyli została przyjęta automatycznie na domyślą czyli PRAWDA (1).

Doprowadziło to do błędów w obliczeniach. Excel zaczął szukać najbardziej zbliżonej wartości po kolei od góry tabeli. Znalazł bardzo podobną wartość, ale różniła się ona odrobinę od tej wyszukiwanej, dlatego algorytm funkcji stwierdził, że najbardziej dopasowaną wartością, będzie ta znajdująca się komórkę wcześniej. Niestety okazało się to błędnym założeniem.

Błąd ten możesz poprawić wpisując jako ostatni parametr wartość FAŁSZ (0). Wtedy Excel będzie szukał dopasowania dokładnego. Drugim sposobem na poprawienie tego błędu jest posortowanie tabeli od A do Z i wtedy ostatni parametr może być dowolną wartością. 

Dlatego korzystając z funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO zwróć uwagę na swoje dane, czy są posortowane i czy wartości, których chcesz wyszukiwać na pewno znajdują się w przeszukiwanym obszarze. Od tego zależy wybór ostatniego parametru funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — WYSZUKAJ.PIONOWO — wyszukiwanie w pionie — pytania widzów #3