Wykresy i osie pomocnicze w Excelu 2010
Excel 2010 — Wykresy i osie pomocnicze — porada 22
Żeby lepiej prezentować zbiory danych w Excelu możesz korzystać z wykresów. Wykresy, z których możesz skorzystać to:
- Kolumnowych,
- Liniowych,
- Kołowych,
- Słupkowych,
- Warstwowych,
- Punktowych,
- I innych.
Dodatkowo każdy rodzaj ma podrodzaje, z których możesz wybierać. Np: dla kolumnowego to:
- Kolumnowy 2‑wymiarowy,
- Kolumnowy 3‑wymiarowy,
- Walcowy,
- Stożkowy,
- Ostrosłupowy.
Chociaż niektóre wykresy nie są przydatne do profesjonalnego prezentowania danych, to możliwości ich edytowania są ogromne. Możesz zacząć od zmian kolorów kolumn, położenia legendy i tytułu, po edycje jednostek linii i szerokości odstępu między kolejnymi seriami danych. Daje Ci to tysiące możliwości, żebyś mógł zaprezentować dane w najlepszy dla Ciebie sposób.
Dodatkowo Excel umożliwia Ci umieszczenie na jednym obrazie dwóch różnych rodzajów wykresów. Trzeba tylko zaznaczyć serię, którą chcesz pokazać w inny sposób, a następnie wybrać z zakładkę:
Projektowanie -> Zmień typ wykresu
W Excelu możesz edytować dowolny element wykresu. Najpierw należy na niego kliknąć myszką, albo jeśli już wybrałeś dowolny element to możesz przeskoczyć na następny strzałkami na klawiaturze. Następnie najłatwiej będzie jeśli naciśniesz skrót klawiszowy: Ctrl + 1. Otworzy się wtedy odpowiednie okno do edycji danego elementu.
Żeby wstawić oś pomocniczą, należy przede wszystkim wybrać dane i je zaprezentować (patrz wideo). Następnie zaznaczasz tą serię danych, którą chcesz żeby posłużyła za oś pomocniczą (może być opłacalne zamienić ją na wykres liniowy), a następnie ją edytujesz, czyli skrót klawiszowy Ctrl + 1. Pojawi się okno, w którym od razu powinieneś być w zakładce "Opcje serii". Powinna tam być tylko opcja wyboru pomiędzy osią główną, a osią pomocniczą.
Przykładowy film na górze strony dokładnie pokazuje jak wstawić wykres do arkusza, jak zamienić jedną z osi na oś pomocniczą i dodatkowo jak szerokie masz możliwości jeśli chodzi o edytowanie dokumentów m.in:
- Zmianę położenia legendy,
- Zmianę dokładności wartości na osi poziomej, zarówno dla osi głównej jak i pomocniczej,
- Dodanie etykiet wartości,
- Zmianę dokładności etykiet wartości,
- Jak przesuwać etykiety wartości,
- Jak zmienić kolory osi.
Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube —
Excel 2010 — Wykresy i osie pomocnicze — porada 22