Wykresy w Excelu 2010
Wstawianie wykresów i ich edycja, rodzaje wykresów, legenda, tytuł — porada 26
Wykresy to sposób na poprawienie widoczności i czytelności danych, które trzymasz w Excelu. Pomagają szczególnie wtedy kiedy chcesz dobrze wyglądać w trakcie prezentacji firmowych itp.
W Excelu masz dziesiątki rodzai wykresów. Każdy z nich lepiej sprawdza się przy pokazywaniu innego rodzaju danych — ich ilości, wartości i wzrostów oraz spadków.
Przy wstawianiu wykresów ważne jest żebyś miał najpierw dobrze uporządkowane dane w komórkach Excela najlepiej w postaci tabeli. Wtedy możesz wstawić wykres bardzo szybko i od razu odpowiednie dane podstawią się pod odpowiednie osie. Uporządkowanie odpowiednio danych w komórkach i ich opisanie ułatwi Ci później zarządzanie i edytowanie wykresu. Gdy masz uporządkowane komórki odpowiednie serie trafią w odpowiednie miejsce tak samo jak odpowiednie nazwy.
Często może być kluczowe, żebyś zostawił pustą skrajnie górną lewą komórkę. Możesz dokładnie zobacz na wideo o co chodzi.
Nieprofesjonalne wykresy
Niektóre rodzaje wykresów są nieprzydatne jeśli chcesz, żeby Twoje prezentacje danych były profesjonalne. Niestety wszelkiego rodzaju 3D może zaburzyć proporcje danych, a jest to jeden z czynników profesjonalizmu.
Tym samym wszelkiego rodzaju wykresy walcowe, stożkowe i ostrosłupowe, które mogą bardzo zaburzać proporcje danych najlepiej od razu wyrzucić do kosza.
Na szczęście nie są to jedyne rodzaje wykresów, z których możesz skorzystać. Masz do dyspozycji 6 głównych typów:
Rodzaje wykresów
- Kolumnowe,
- Liniowe,
- Kołowe,
- Słupkowe,
- Warstwowe,
- Punktowe.
Z czego każdy ma kilka podrodzajów i istnieją jeszcze mniej popularne rodzaje wykresów wykorzystywane w specyficznych sytuacjach, do bardzo konkretnych prezentacji np: wykresy giełdowe.
Jednak najbardziej istotne przy wstawianiu wykresów, jest to, że możesz modyfikować niemal dowolnie każdy z elementów. I tak możesz:
- Pokazywać legendę i wklejać ją na różne miejsca,
- Modyfikować kolory,
- Wstawiać tytuł,
- Edytować wielkość przerwy między słupkami, co pozwoli Ci również na modyfikację szerokości samych słupków,
- Zmieniać jednostki na osiach np: pokazywać je w tysiącach.
Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube —
Excel 2010 — Wstawianie wykresów i ich edycja, rodzaje wykresów, legenda, tytuł — porada 26