0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Jak szacować formuły w Excelu 2010


Szacowanie formuły, czyli jak łatwo możesz podejrzeć wynik — porada 27

Szacowanie formuły

W Excelu 2010 masz możliwość podejrzenia wyników częściowych co bardziej skomplikowanych formuł, to szacowanie formuły. Wystarczy, że użyjesz funkcji ze wstążki:

Formuły -> Szacuj formuły

Ta funkcjonalność umożliwi Ci krok po kroku śledzenie poszczególnych wyników funkcji, które składają się na całą formułę.

Niedogodnością może tutaj być fakt, że to sprawdzanie przebiega dokładnie krok po kroku, czyli według kolejności działań arytmetycznych, co również może Ci pomóc zlokalizować błąd, który wynikł z niedopatrzenia kolejności obliczeń. Tobie jednak może być zbędne przeglądanie kilku wyników częściowych tylko od razu jesteś zainteresowany konkretnym wynikiem, konkretnej funkcji. 

Na szczęście jest jeszcze jedna możliwość w Excelu szacowania formuł. Już z pozycji edycji formuły. 

Szacowanie formuły podczas edycji komórki

Wystarczy, że naciśniesz F2 na komórce, którą chcesz sprawdzić. Następnie zaznaczasz fragment funkcji, która Cię interesuje, a następnie naciskasz F9.

Excel automatycznie w tym momencie podstawi Ci do formuły wynik obliczenia, dzięki czemu możesz od razu go sprawdzić. Trudność może być wtedy kiedy masz bardzo skomplikowaną formułę w komórce. Wtedy możesz się pomylić gdzie zaczyna się, a gdzie kończy się funkcja.

Okazuje się, że nawet w tym Excel Ci pomaga — gdy edytujesz komórkę, Excel automatycznie pod nią podstawia funkcje i jej składnie. W zależności od tego, w którym jesteś miejsca może to być funkcja mniej lub bardziej zagnieżdżona. 

Nie tylko widzisz całą składnię funkcji, ale możesz też kliknąć na jej poszczególne parametry i Excel je automatycznie zaznaczy. Potem wystarczy, że naciśniesz F9 i zobaczyć wynik konkretnego fragmentu. 

Pamiętaj o tym, że jeśli naciśniesz nazwę funkcji w tej podpowiedzi pod edytowaną komórką, to Excel nie zaznaczy Ci jej tylko otworzy okno pomocy z dokładnym jej opisem. Żeby zaznaczyć wynik końcowy konkretnej funkcji musisz wyjść poziom wyżej i sprawdzić czyim parametrem ona jest i go zaznaczyć lub kliknąć.

Szacowanie i sprawdzanie wyników pozwala Ci łatwiej znaleźć błędy w formułach i je eliminować.

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — 
Excel 2010 — Szybkie szacowanie formuły, czyli jak łatwo możesz podejrzeć wynik — porada 27