0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Jeśli chcesz, żeby wartość faktury (przykładowo), pokazywała Ci się po x kolumnach, jeśli w komórkę wpiszesz wartość FV, to przede wszystkim musisz sobie przygotować kwoty, które mają się pokazywać oraz po ilu kolumn od wstawionej wartości FV ta wartość ma być wstawiona.

Widzowie 96 - Jak wstawić wartość faktury po x kolumnach 01

Żeby uzyskać taki efekt jak na obrazie powyżej potrzebujesz skorzystać z funkcji PRZESUNIĘCIE, która będzie przesuwała się od komórki, w której jest wpisana formuła (pierwszy argument funkcji) o zero wierszy i ustaloną ilość kolumn w lewo. Żeby przesunięcie odbywało się w lewo wartość musi być ujemna, czyli potrzebujesz dołożyć znak minus przed trzecim argumentem funkcji. Pamiętaj też o odpowiednich rodzajach odwołaniach:

=PRZESUNIĘCIE(D3;0;-$B3)

Widzowie 96 - Jak wstawić wartość faktury po x kolumnach 02

Czyli funkcja PRZESUNIĘCIE będzie patrzyła co jest ustaloną ilość kolumn w lewą stronę i potrzebujemy sprawdzić, czy jest tam wpisana wartość FV, czyli zwykły test logiczny:

=PRZESUNIĘCIE(D3;0;-$B3)="FV"

a skoro test logiczny, to będziemy jeszcze potrzebowali funkcji JEŻELI, która wstawi kwotę z faktury jeśli znajdzie FV lub pusty ciąg znaków:

=JEŻELI(PRZESUNIĘCIE(D3;0;-$B3)="FV";$A3;"")

Widzowie 96 - Jak wstawić wartość faktury po x kolumnach 03

Teraz wystarczy, że przeciągniesz formułę na cały zakres, gdzie chcesz mieć sprawdzane dane i uzyskasz efekt jak na pierwszym rysunku (plus dołożone jest jeszcze formatowanie warunkowe w pliku, na którym pracujemy).

Ta formuła jest prosta, ale niestety ma pewne wady:

Pierwszą jest to, że jeśli wpiszesz w komórkę wartość to nadpiszesz formułę, więc mogą się pojawiać problemy, gdy będziesz chciał później zmieniać pozycję tekstu "FV" w wierszu.

Drugą jest przesunięcie w lewo, bo możesz się przesunąć w lewo poza obszar arkusza i wtedy pojawi się błąd adresu:

Widzowie 96 - Jak wstawić wartość faktury po x kolumnach 04

Na szczęście problem łatwo można rozwiązać dodając wcześniej odpowiednią ilość kolumn.

Pozdrawiam
Adam Kopeć
Miłośnik Excela