Jak zapisać poprawnie numer konta bankowego oraz NIP i kod pocztowy w Excelu?


Numer konta bankowego poprawnie oraz NIP i kod pocztowy — porada #78

Numer konta bankowego poprawnie oraz NIP i kod pocztowy - porada #78

Jeśli wpiszesz zwyczajnie numer kontra bankowego do komórki w Excelu, otrzymasz liczbę zapisaną w dziwny (dla większości ludzi) naukowy sposób. Żeby zapisać najprostszym rozwiązaniem jest na początku numeru kodu postawić znak pojedynczego cudzysłowa

Da to znać Excelowi, że wszystko co nastąpi po tym znaku ma traktować jako tekst, a samego znaku ma nie wyświetlać. Co prawda numer konta bankowego będzie traktowany jako tekst i operacje matematyczne na nim będą utrudnione, ale ja nie spotkałem sytuacji by było to potrzebne, a Ty?

Z numerem NIP i kodem pocztowym sprawa jest prostsza bo przeważnie pisze się je z myślnikiem co automatycznie powoduje, że Excel traktuje jako tekst (wyrównanie do lewej).

Jeśli jednak chcesz, żeby Excel NIP i kod pocztowy traktował jako liczbę (wyrównanie do prawej) możesz to uzyskać stosując formatowanie Specjalne. Po naciśnięciu Ctrl + 1 otworzy Ci się okno formatowania komórek, gdzie w zakładce Liczby znajdziesz właśnie formatowania specjalne m.in. NIPu i kodu pocztowego. Excel sam dostawi Ci myślniki w odpowiednie miejsca i będzie traktował te wartości jako liczby (np: w pasku formuły będziesz widział samą liczbę bez myślników).

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić napisz do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo bezpośrednio. W miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Numer konta bankowego poprawnie oraz NIP i kod pocztowy — porada #78