0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

W dzisiejszym poście omówimy temat zamiany kątków na radiany, następnie z radianów na stopnie. Zadanie to wykonamy na podstawie przykładowych danych z rys. nr 1.

Rys. nr 1 – przykładowe dane
Rys. nr 1 – przykładowe dane

Powinieneś wiedzieć, że mamy 360 stopni, czyli całe koło. Istnieje inny sposób zapisu tego koła jako radiany. Wystarczy sobie przypomnieć wzór na obwód równy 2*π*r, gdzie r to promień koła. Jeśli w stopniach całe koło daje 360o, to w radianach całe koło to 2*π. W Excelu możemy skorzystać z funkcji RADIANY, której argumentem jest kąt, czyli wartość kąta, zapis formuły powinien wyglądać następująco:

=RADIANY(A2)

Po zatwierdzeniu formuły i skopiowaniu jej na wiersze poniżej otrzymamy wartość poszczególnych kątów w radianach (rys. nr 2).

Rys. nr 2 – kąty zamienione na radiany
Rys. nr 2 – kąty zamienione na radiany

Pod postacią tych wartości w kolumnie Radiany mamy wartość π. Aby dokładniej zobaczyć jaką część wartości π stanowi dany kąt, musimy podzielić wartość kąta w radianach przez wartość π. Aby uzyskać wartość π, możemy w Excelu wykorzystać funkcję PI. Zapis formuły powinien wyglądać następująco:

=B2/PI()

Powyższą formułę zatwierdzamy i kopiujemy na komórki poniżej. Otrzymamy dane przedstawione na rys. nr 3.

Rys. nr 3 – kąty wyrażone ułamkiem wartości π
Rys. nr 3 – kąty wyrażone ułamkiem wartości π

Teraz wykonamy konwersję odwrotną, czyli radiany zamienimy na stopnie. Użyjemy do tego funkcji STOPNIE, której argumentem jest kąt, wyrażony w radianach. Zapis formuły powinien wyglądać następująco:

=STOPNIE(B2)

Powyższą formułę zatwierdzamy i kopiujemy na komórki poniżej. Otrzymamy kąty wyrażone w stopniach przedstawione na rys. nr 4.

Rys. nr 4 – kąty wyrażone w stopniach (przekonwertowane z radianów)
Rys. nr 4 – kąty wyrażone w stopniach (przekonwertowane z radianów)

Istotne jest, że funkcje trygonometryczne np. Cosinus korzystają w Excelu z radianów. Zapis funkcji COSINUS powinien wyglądać następująco:

=COSINUS(B2)

Powyższą formułę zatwierdzamy i kopiujemy w dół. Otrzymamy wartości funkcji cosinus dla poszczególnych kątów przedstawione na rys. nr 5.

Rys. nr 5 – wartości funkcji cosinus dla poszczególnych kątów wyrażonych w radianach
Rys. nr 5 – wartości funkcji cosinus dla poszczególnych kątów wyrażonych w radianach

Na podstawie wartości kątów w radianach i funkcji cosinus, możemy stworzyć wykres liniowy tzw. sinusoidę (rys. nr 6).

Rys. nr 6 – sinusoida
Rys. nr 6 – sinusoida

Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY

Książka Mistrz Excela reklama