W dzisiejszym poście omówimy operacje na datach przed rokiem 1900. Zagadnienie to omówimy na przykładowych danych z rysunku nr 1.

rys. nr 1 — Przykładowe dane

John Walkenbach napisał funkcje bazującą na kodach VBA, które potrafią sobie poradzić z datami przed rokiem 1900. VBA obsługuje daty od roku 100 do 9999. Korzystając z funkcji Johna musimy pamiętać, że pisał je w angielskim Excelu, więc w funkcjach ogranicznikiem jest przecinek (rys. nr 2). W polskim Excelu oddzielamy argumenty funkcji znakiem ;.

rys. nr 2 — Typy funkcji obliczeń na datach przed rokiem 1900

Aby mieć możliwość skorzystania z funkcji Johna Walkenbacha musimy je sobie pobrać ze strony http://spreadsheetpage.com/index.php/tip/extended_date_functions/ i rozpakować. Ważne jest aby zapamiętać jego lokalizacje (lub zapisać). W Excelu przechodzimy do karty Plik, a następnie Opcje. Otworzy nam się okno Opcje programu Excel. Wybieramy zakładkę Dodatki, upewniamy się że w okienku Zarządzaj mamy Dodatki programu Excel, a następnie wciskamy przycisk Przejdź (rys. nr 3).

rys. nr 3 — Opcje programu Excel

Pojawi nam się okno Dodatki. Wciskamy przycisk Przeglądaj i musimy znaleźć miejsce, gdzie rozpakowaliśmy pobrane wcześniej pliki. Wybieramy plik xdate.xla i klikamy przycisk Otwórz. W oknie Dodatki pojawi nam się nasz dodatek, zaznaczamy checkbox przy tym dodatku (Extended Date Functions) i zatwierdzamy klikając przycisk OK (rys. nr 4).

rys. nr 4 — Okno Dodatki

Dzięki uruchomieniu tego dodatku, kiedy w komórce zaczniemy pisać nazwę funkcji zaczynającą się od XD pojawią nam się funkcje Johna Walkenbacha. Przy użyciu tych funkcji możemy sobie tworzyć daty. Moglibyśmy je stworzyć wpisując je ręcznie, ale dzięki funkcji XDATE, kiedy po wpisaniu na końcu ciągu trzech liter ddd, otrzymamy skrócony dzień tygodnia, jakiemu odpowiada ten dzień. Przy wpisaniu ręcznym nie dałoby się sprawdzić jaki to był dzień tygodnia.

Funkcja XDATEDIF podaje nam różnice dni, czyli ile dni jest między danymi datami (rys. nr 5). Aby poprawnie działała musi mieć datę zapisaną w formacie rr‐mm‐dd, nie może mieć żadnych dodatków, np. dnia tygodnia.

rys. nr 5 — Odwołania do dat w formacie rr‐mm‐dd

Na stronie podanej na początku wpisu możemy doczytać jakie są te funkcje, jakie maja argumenty i jakie wartości zwracają. Funkcje te działają na bazie kodu VBA.


Właśnie dodałem mój kurs o Power BI Desktop firmy Microsoft na Udemy.com.
W związku z tym, możesz dostać ten kurs w promocyjnej Cenie Na Start za zaledwie 34,99 PLN.
To najniższa cena jaką mogę ustawić na platformie edukacyjnej Udemy!

Kurs Power BI Desktop to:
- Ponad 6 godziny nagrań wideo, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki pobierania, łączenia i analizy danych, a na koniec ich wizualizacji.
- Pliki do pracy razem z filmami.
- Dożywotni dostęp.
- Elektroniczny certyfikat ukończenia

Spis treści kursu o PowerBI Desktop:

Kurs jest podzielony na 6 rozdziałów, które pozwolą Ci wejść w tematykę analizy i wizualizacji danych za pomocą odpowiednio stworzonych zapytań i relacji w PowerBI Desktop.

  1. Wstęp do aplikacji PowerBI Desktop i jej możliwości
  2. Tworzenie i modyfikowanie zapytań (pobieranie danych)
  3. Modelowanie danych w PowerBI Desktop
  4. Wizualizacja danych i tworzenie raportów
  5. Usługa internetowa
  6. PowerBI Pro — kilka słów o płatnej części usługi PowerBI

Wejdź na stronę kursu PowerBI Desktop i zobacz szczegóły kursu
oraz udostępnione do podglądu filmy,
żeby przekonać się czy to kurs dla Ciebie.