0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

W dzisiejszym poście omówimy operacje na datach przed rokiem 1900. Zagadnienie to omówimy na przykładowych danych z rysunku nr 1.

rys. nr 1 — Przykładowe dane

John Walkenbach napisał funkcje bazującą na kodach VBA, które potrafią sobie poradzić z datami przed rokiem 1900. VBA obsługuje daty od roku 100 do 9999. Korzystając z funkcji Johna musimy pamiętać, że pisał je w angielskim Excelu, więc w funkcjach ogranicznikiem jest przecinek (rys. nr 2). W polskim Excelu oddzielamy argumenty funkcji znakiem ;.

rys. nr 2 — Typy funkcji obliczeń na datach przed rokiem 1900

Pliki Johna Walkenbacha były dostępne na stronie https://spreadsheetpage.com/index.php/tip/extended_date_functions/ niestety nie ma ich już pod tym adresem, ani nie udało mi się ich znaleźć w internecie, dlatego z godnie z tym jak zrozumiałem licencję udostępniam je za darmo do pobrania na mojej stronie w katalogu XDATE https://www.exceliadam.pl/youtube.
Ważne jest aby zapamiętać jego lokalizacje (lub zapisać). W Excelu przechodzimy do karty Plik, a następnie Opcje. Otworzy nam się okno Opcje programu Excel. Wybieramy zakładkę Dodatki, upewniamy się że w okienku Zarządzaj mamy Dodatki programu Excel, a następnie wciskamy przycisk Przejdź (rys. nr 3).

rys. nr 3 — Opcje programu Excel

Pojawi nam się okno Dodatki. Wciskamy przycisk Przeglądaj i musimy znaleźć miejsce, gdzie rozpakowaliśmy pobrane wcześniej pliki. Wybieramy plik xdate.xla i klikamy przycisk Otwórz. W oknie Dodatki pojawi nam się nasz dodatek, zaznaczamy checkbox przy tym dodatku (Extended Date Functions) i zatwierdzamy klikając przycisk OK (rys. nr 4).

rys. nr 4 — Okno Dodatki

Dzięki uruchomieniu tego dodatku, kiedy w komórce zaczniemy pisać nazwę funkcji zaczynającą się od XD pojawią nam się funkcje Johna Walkenbacha. Przy użyciu tych funkcji możemy sobie tworzyć daty. Moglibyśmy je stworzyć wpisując je ręcznie, ale dzięki funkcji XDATE, kiedy po wpisaniu na końcu ciągu trzech liter ddd, otrzymamy skrócony dzień tygodnia, jakiemu odpowiada ten dzień. Przy wpisaniu ręcznym nie dałoby się sprawdzić jaki to był dzień tygodnia.

Funkcja XDATEDIF podaje nam różnice dni, czyli ile dni jest między danymi datami (rys. nr 5). Aby poprawnie działała musi mieć datę zapisaną w formacie rr-mm-dd, nie może mieć żadnych dodatków, np. dnia tygodnia. 

rys. nr 5 — Odwołania do dat w formacie rr-mm-dd

Na stronie podanej na początku wpisu możemy doczytać jakie są te funkcje, jakie maja argumenty i jakie wartości zwracają. Funkcje te działają na bazie kodu VBA.


Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY

Książka Mistrz Excela reklama