0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Jak znaleźć 1 z 2 fragmentów tekstu na liście?

Już wcześniej w poradzie #49 mogłeś widzieć jak wyszukiwać fragment tekstu w pionowej liście. Widziałeś to na przykładzie działania funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO. Tym razem posłuży do wyszukania 1 z 2 fragmentów tekstu, ale żeby uzyskać ten efekt potrzeba jeszcze dodatkowych funkcji i warunków.


Excel — Znajdowanie 1 z 2 fragmentów tekstu w pionowej liście — porada #51

Przykładowy kod, który możesz wykorzystać właśnie do wyszukiwania 1 z 2 fragmentów tekstu widzisz na obrazie poniżej:

Kod formuły do wyszukiwania 1 z 2 fragmentów tekstu

Kod formuły do wyszukiwania 1 z 2 fragmentów tekstu

Cała formuła jest oparta głównie o funkcje JEŻELI i WYSZUKAJ.PIONOWO. Najpierw wchodzimy w pierwszą funkcję JEŻELI i rozpatrujemy wynik wyszukiwania. Jeśli funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO znajdzie tekst, to tym samym, funkcja CZY.BŁĄD zwróci FAŁSZ, czyli Excel przejdzie do 3 parametru pierwszej funkcji jeżeli, czyli podstawi tam wynik wyszukiwania. 

Ponieważ fragment tekstu został znaleziony, to można wyszukać całość komórki z tym fragmentem. Tu należy pamiętać, że funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO znajduje pierwszy taki fragment na liście.

W sytuacji, gdyby pierwszy fragment tekstu nie został znaleziony to CZY.BŁĄD zwróci wartość PRAWDA i Excel przejdzie do drugiej (zagnieżdżonej) funkcji JEŻELI i tutaj analogicznie przebiega proces, tylko, że dla drugiego fragmentu tekstu. Jeśli nie zostanie znaleziony również ten fragment to, funkcja zwróci wartość "brak", jeśli zostanie znaleziony, to wynikiem będzie wartość komórki, gdzie po raz pierwszy został znaleziony ten fragment. 

Cała formuła działa tak, że jak znajdzie pierwszy fragment, to nie szuka dalej drugiego. Podobnie za każdym razem szuka pierwszego wystąpienia danego fragmentu i na tym poprzestaje. 

Kod formuły zaczerpnięty ze strony:
https://forum.idg.pl/topic/199188-wyszukajpionowo/

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Excel — Znajdowanie 1 z 2 fragmentów tekstu w pionowej liście — porada #51