0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Jak ustawić by zmiana pola wyboru ukrywała i pokazywała serię danych na wykresie?

Pokazywanie linii serii na wykresie za pomocą pola wyboru — porada #202 Pokazywanie linii serii na wykresie za pomocą pola wyboru - porada #202

Żeby stworzyć wykres, którego linie (serie) pokazują się w zależności od tego, czy są zaznaczone pola wyboru czy nie trzeba w pierwszej kolejności odpowiednio przygotować dane.

Po pierwsze do nagłówków przyda się dodać na koniec kilka spacji, żeby były dłuższe i dzięki temu bez problemu uda się zmieścić pola wyboru obok serii legendy.

Dalej trzeba dodać 2 pola wyboru i połączyć ich stan (zaznaczone/odznaczone) z wartością PRAWDA/FAŁSZ w wybranej komórce. Na tej podstawie określamy, czy w kolumnie danych będzie pojawiać się właściwa dana, czy wartość funkcji BRAK. Dzięki temu dane będą się pojawiać gdy pole wyboru będzie zaznaczone, a znikać, gdy będzie odznaczone.

=JEŻELI(WykresGotowy!C$2;p202_koniec!B3;BRAK())

Trzeba teraz wstawić wykres. Przenieść legendę na górę wykresu. Przeciągnąć pola wyboru nad wykresem (jakby wykres je przykrywał trzeba przesunąć go na spodnią warstwę).

Warto jeszcze zaznaczyć pola wyboru i wykres, a następnie je pogrupować, by przenosiły się razem.

Zostaje jeszcze ustawienie wartości minimalnej i maksymalnej osi y, by nie zmieniała się jak odznaczysz wszystkie serie.

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić to napisz do mnie. Ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Pokazywanie linii serii na wykresie za pomocą pola wyboru — porada #202