0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Jak obliczyć ilość komponentów do zamówienia korzystając z funkcji SUMA.ILOCZYNÓW?

Obliczenie ilości komponentów do zamówienia — SUMA ILOCZYNÓW — widzowie #63 Obliczenie ilości komponentów do zamówienia - SUMA ILOCZYNÓW - widzowie #63

Widz potrzebował obliczyć ilość komponentów, które musi zamówić na podstawie ilości komponentów danego rodzaju do danego produktu (każdy produkt wymagał 2 komponentów) oraz ilości produktów na w danym dniu na podstawie innych obliczeń i zamówień.

Można to obliczyć korzystając z funkcji SUMA.ILOCZYNÓW. Trzeba w pierwszej kolejności sprawdzić czy dany komponent jest używany do produkcji danego produktu. Można to zrobić łatwo przez zwykłe porównanie:

$B$2:$B$8=$A11

tylko, że taka operacja zwraca tablicę wartości PRAWDA i FAŁSZ, a SUMA.ILOCZYNÓW sobie z nimi nie radzi, więc trzeba tą tablicę zamienić na tablicę 1 i 0, co można najszybciej osiągnąć przez podwójny znak minus. Trzeba tylko pamiętać, że zmiana znaku (znak minus) wykonywana jest przed porównanie, więc porównanie trzeba wziąć w nawiasy:

–($B$2:$B$8=$A11)

Kolejne kroki to podawanie kolejnych zakresów, które będzie trzeba przez siebie przemnożyć i sprawdzić kiedy liczba produktów wychodzi ujemna, czyli jest więcej zamówień niż produktów w magazynie.

=SUMA.ILOCZYNÓW(–($B$2:$B$8=$A11);$C$2:$C$8;G$2:G$8;–(G$2:G$8<0))

Ponieważ są dwa komponenty na każdy produkt potrzeba dodać jeszcze jedną funkcję SUMA.ILOCZYNÓW, a właściwie trzeba dodać znaki minus, ponieważ jeden ze składników jest ujemny.

=-SUMA.ILOCZYNÓW(–($B$2:$B$8=$A11);$C$2:$C$8;G$2:G$8;–(G$2:G$8<0))-SUMA.ILOCZYNÓW(–($D$2:$D$8=$A11);$E$2:$E$8;G$2:G$8;–(G$2:G$8<0))

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić to napisz do mnie. Ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Obliczenie ilości komponentów do zamówienia — SUMA ILOCZYNÓW — widzowie #63