0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Chcemy stworzyć w Excelu wykres analogiczny jak mamy przygotowany w szablonach funkcjonalności. Przypomina on wykres koła życia, ale opiera się o doświadczenie firmy EI i nosi nazwę SPOCO Puls.

Porada 300 - Wykres sunburst jako 'koło życia' (SPOCO Puls) (1)

W poprzedniej poradzie omawiałem jak można analogiczny wykres stworzyć za pomocą wykresu pierścieniowego. W tym wpisie omówimy sposób wykorzystujący wykres typu SunBurst (od Excela 2016).

Jak już było wspomniane w poprzednim wpisie nad wykresem typu SunBurst mamy mniejszą kontrolę, ale tworzy się go zdecydowanie szybciej.

Zaczniemy od wyjaśnienia czym w ogóle jest wykres SunBurst. Razem wykresem mapy drzewa należy do wykresów schematów hierarchii i właśnie do pokazywania hierarchii pomiędzy wartościami w poszczególnych kategoriach i podkategoriach nadaje się najbardziej.

Stworzymy sobie szybko wykres SunBurst na podstawie danych z przykładu Microsoftu opisującego ten wykres.

Porada 300 - Wykres sunburst jako 'koło życia' (SPOCO Puls) (2)

Widać, że mamy 3 poziomy hierarchii w przykładowych danych. Pierwszy to Kategoria, później jest podkategoria, a na końcu jest podział tematyczny. 

Przyglądając się danym można zauważyć, że nie wszystkie podkategorie mają przypisany temat. Nie jest to konieczne do prawidłowego stworzenia wykresu SunBurst i nawet pod poziomem kategorii (najwyższym) nie musimy uzupełniać hierarchii jeśli jej nie ma. Excel odpowiednio dopasuje wykres.

W zrozumieniu hierarchii powyższych danych ułatwiają puste pole w miejscach, gdy wartość w poziomie hierarchii się powtarza, albo dany poziom hierarchii nie istnieje.

W kolumnie Przychód znajduje się wartość przychodu związana z danym poziomem hierarchii (nie zawsze oznacza to najniższy poziom).

Ponieważ dane zostały zebrane w formie tabeli wystarczy zaznaczyć dowolną komórkę, a następnie wstawić wykres SunBurst (w polskim Excelu nazywa się pierścieniowy, ale działa całkiem inaczej).

Porada 300 - Wykres sunburst jako 'koło życia' (SPOCO Puls) (3)

Na podstawie przygotowanej hierarchii wykres SunBurst tworzy się błyskawicznie. Trzeba zaznaczyć, że hierarchie są uporządkowane malejąco od tych, które na najwyższym poziomie zgromadziły największy przychód, czyli w tym przykładzie jest to kategoria — Children's Books. Gdyby wartości były równe to wykres SunBurst sortowałby się w odwrotnej kolejności niż są wpisane hierarchie.

Porada 300 - Wykres sunburst jako 'koło życia' (SPOCO Puls) (4)

Poznaliśmy zasadę działania wykresu SunBurst, ale jak za jego pomocą stworzyć koło życia lub SPOCO Puls? Przede wszystkim to kwestia przygotowania danych. Wystarczą nam 4 serie plus domyślne 5 poziomów dla naszego przykładu. Przykładowo jeśli serii społeczność przypiszemy poziom 3, to chcemy, żeby wypełniła się do tego poziomu, czyli ma być wartość w kolumnie C, D i E odpowiednio 1,2,3, a kolumny F i G powinny być puste. Dopiero kolumna H zawiera wartości przypisane do danego poziomu hierarchii. Żeby zachować kolejność z danych na wykresie zaczynamy od wartości 1000 i zmniejszamy ją systematycznie o 1. Taka różnica nie powinna być widoczna na wykresie przy dużych liczbach i wszystkie serie powinny być tych samych rozmiarów.
Formuła wykorzystana do wygenerowania punktów serii:

=JEŻELI($A2>=C$1;C$1;"")

Porada 300 - Wykres sunburst jako 'koło życia' (SPOCO Puls) (5)

Gdy mamy gotowe dane zaznaczamy zakres B2:H5 i z karty Wstawianie wstawiamy wykres SunBurst (Systemy hierarchii -> wykres pierścieniowy). Do tego wykresu dokładamy legendę i etykiety (z zielonego plusa obok wykresu, gdy jest zaznaczony wykres) i nasz wykres wygląda w dużej mierze jak koło życia.

Porada 300 - Wykres sunburst jako 'koło życia' (SPOCO Puls) (6)

Przy tym typie wykresu łatwo zmienia się kolor dla serii (promienia) wystarczy kliknąć na niego dwa razy i wybrać dowolny kolor wypełnienia, obramowania itp.

Porada 300 - Wykres sunburst jako 'koło życia' (SPOCO Puls) (7)

Trzecie kliknięcie spowoduje zaznaczenie serii od najniższego poziomu (najbardziej z brzegu okręgu) do konkretnego punktu z serii (promienia), w który kliknęliśmy.

Po zmianie kolorów wypełnień, obramowań i ewentualnie etykiet uzyskujemy gotowy wykres, na którymwidać nasze numery poszczególnych poziomów zaczynając od nazw serii, które pojawiają się jeśli jest wystarczająco dużo miejsce na ich wyświetlenie w przepisanym im punkcie serii.

Porada 300 - Wykres sunburst jako 'koło życia' (SPOCO Puls) (8)

Mamy jednak problem jeśli wykres ten chcemy zbliżyć do szablonu SPOCO Puls, poniewż wykres SunBurst jest nietypowym wykresem, który został dodany do Excela 2016 i nie ma wielu funkcjonalności, które mają‘klasyczne’ wykresy np.: nie możemy jego tytułu połączyć z komórką arkusza. Nie da się też wkleić w niego obrazu, taki obraz trzeba by grupować, a takie rozwiązanie jest mniej wygodne.

Dlatego tworząc wykres SPOCO pulsu ograniczamy się raczej tylko do legendy, której kolory mogą ciut się różnic od kolorów na wykresie w zależności, od którego schemat wykresu wybraliśmy.

Porada 300 - Wykres sunburst jako 'koło życia' (SPOCO Puls) (9)

Istotne jest też, że wykres SunBurst jako maksymalną wartość prezentowaną uznaje najwyższy punkt w seriach jakie ma, czyli jeśli zmienimy punkty przydzielone serii ludzie z 5 na 4, to wykres będzie prezentował się odpowiednio inaczej, bo żadna seria nie ma poziomu ‘5’.

Porada 300 - Wykres sunburst jako 'koło życia' (SPOCO Puls) (10)

W tym przykładzie potrzebowaliśmy 5 poziomów, a ze względu na przygotowanie danych uzyskaliśmy 6 (nazwy serii i numery od 1 do 5). Jeśli bardzo by Ci zależało, żeby pominąć poziom nazw serii, to byłoby to możliwe tylko wtedy, gdyby kolejne serie na najwyższym poziomie miały naprzemiennie inne nazwy. 

Ponieważ zależy nam, żeby te nazwy wyglądały jako jedynki, to pierwsza seria mogła by być„1” (samą jedynką), a druga „1 „ (jedynką ze spacją), trzecia znów tylko „1” itd. Tylko, że pojawia się problem, gdy przypiszemy 0 punktów, któreś z serii. Jeśli wszystkie etykiety poziomów hierarchii będą pustymi komórkami Excel zacznie przykładowo pokazywać 3 promienie zamiast 4, więc osobiście odradzam takie kombinowanie i pozostanie z rozwiązaniem, gdzie poziomem najwyższym (najgłębiej w okręgu) są nazwy serii. Te punkty będą zawsze widoczne na wykresie ponieważ są wpisane na stałe.

Pozdrawiam
Adam Kopeć
Miłośnik Excela
Microsoft MVP