W tym poście omówimy działanie funkcji NUM.TYG, czyli sposobach jak na podstawie numeru tygodnia w roku znaleźć datę pierwszego i ostatniego dnia tego tygodnia. Pierwszym etapem będzie omówienie jak wyznaczyć numer tygodnia w roku na podstawie daty. W kolejnych postach będziemy omawiać jak wyznaczamy początek i koniec tygodnia, konkretną datę z tygodnia oraz będziemy mówić o tygodniach w miesiącu. Od porady nr 341 do porady 344 będziemy się zajmować tematami powiązanymi ze sobą. Natomiast na koniec powiemy sobie jak podobne funkcjonalności działają w Power Query. Działanie funkcji NUM.TYG omówimy na podstawie przygotowanych danych z rysunku nr 1.

rys. nr 1 — Przykładowe dane

Załóżmy, że mamy podaną datę i na jej podstawie chcemy znaleźć numer tygodnia w roku. Istnieją 2 systemy. Pierwszy — łatwiejszy zakłada, że pierwszy stycznia to zawsze pierwszy tydzień roku. Następnie przyjmujemy sobie jakiś dzień, który ma być początkiem nowego tygodnia.

Jeśli przyjmiemy sobie za początek tygodnia piątek, to 2015‐01‐02 będzie już traktowane jako drugi tydzień roku (rys. nr 2). Zatem w tym systemie pierwszy tydzień stycznia będzie miał tylko jeden dzień.

rys. nr 2 — Pierwszy system wyznaczania numeru tygodnia w roku

Podsumowując w tym systemie pierwszy dzień stycznia to jednocześnie pierwszy tydzień roku, a kolejne tygodnie ustalają się w zależności od tego, jaki dzień przyjmiemy sobie za początek tygodnia. Drugi system, jest nieco trudniejszy. Zakłada, że pierwszy tydzień roku to cały tydzień (od poniedziałku do niedzieli), w którym wystąpił pierwszy czwartek stycznia. W naszym przykładzie 2015‐01‐01 to czwartek, więc pierwszy tydzień roku obejmuje daty między 2014‐12‐29 Pn. a 2015‐01‐04 Nd. Podsumowując pierwszy tydzień roku 2015 zaczyna się 2014‐12‐29 (rys. nr 3)

rys. nr 3 — Drugi system wyznaczania numeru tygodnia w roku (pierwszy czwartek 2015‐01‐01)

Może wystąpić również sytuacja odwrotna, czyli że czwartek przypada na 2015‐12‐31, więc ten tydzień nie może być pierwszy tygodniem roku 2016. Pierwszy tydzień będzie wtedy zaczynał się od poniedziałku 2016‐01‐04, natomiast 53 tydzień poprzedniego roku będzie trwał aż do 2016‐01‐03 (rys. nr 4)

rys. nr 4 — Drugi system wyznaczania numeru tygodnia w roku (pierwszy czwartek 2016‐01‐07)

Kiedy wiemy już, jak działają te systemy, to wykorzystanie funkcji NUM.TYG (numer tygodnia) jest bardzo proste. W formule jako pierwszy argument podajemy datę, a jako drugi kod, który dokładnie określa z jakiego systemu korzystamy – rys. nr 5

rys. nr 5 Funkcja NUM.TYG

Cyfry 1 i 2 to podstawowe wersje systemów omówionych powyżej, a pozostałe liczby to wariacje pierwszego systemu.

My przyjmiemy sobie, że chcemy wyznaczyć tydzień roku dla daty 25.12.2014 oraz przyjmijmy sobie, że początkiem nowego tygodnia ma być wtorek czyli liczba 12. Formuła funkcji będzie wyglądać następująco

=NUM.TYG(Tabela1[@Data];12)

Otrzymamy wyniki przedstawione na rysunku nr 6 – kolumna Tydzień roku.008.

rys. nr 6 — Działanie funkcji NUM.TYG w pierwszym systemie

W przypadku, gdybyśmy chcieli skorzystać z drugiego systemu w formułę jako pierwszy argument wstawiamy datę 25.12.2014, następnie jako drugi argument wybieramy 21 – odpowiada systemowi drugiemu, czyli zaczynamy tydzień od poniedziałku. Formuła będzie wyglądać następująco =NUM.TYG(Tabela1[@Data];21)

Otrzymamy wtedy wyniki zamieszczone na rysunku nr 8 – kolumna Tydzień roku.009

rys. nr 7 — Działanie fukcji NUM.TYG w drugim systemie

Podsumowując w pierwszym systemie mamy często ucięte tygodnie na przełomie roku (53‐ci tydzień ma tylko 2 dni, a 1‐szy tydzień ma 5 dni – rys. nr 6, kolumna Tydzień roku.008), natomiast w drugim systemie otrzymujemy pełne tygodnie.


Właśnie dodałem mój kurs o Power BI Desktop firmy Microsoft na Udemy.com.
W związku z tym, możesz dostać ten kurs w promocyjnej Cenie Na Start za zaledwie 34,99 PLN.
To najniższa cena jaką mogę ustawić na platformie edukacyjnej Udemy!

Kurs Power BI Desktop to:
- Ponad 6 godziny nagrań wideo, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki pobierania, łączenia i analizy danych, a na koniec ich wizualizacji.
- Pliki do pracy razem z filmami.
- Dożywotni dostęp.
- Elektroniczny certyfikat ukończenia

Spis treści kursu o PowerBI Desktop:

Kurs jest podzielony na 6 rozdziałów, które pozwolą Ci wejść w tematykę analizy i wizualizacji danych za pomocą odpowiednio stworzonych zapytań i relacji w PowerBI Desktop.

  1. Wstęp do aplikacji PowerBI Desktop i jej możliwości
  2. Tworzenie i modyfikowanie zapytań (pobieranie danych)
  3. Modelowanie danych w PowerBI Desktop
  4. Wizualizacja danych i tworzenie raportów
  5. Usługa internetowa
  6. PowerBI Pro — kilka słów o płatnej części usługi PowerBI

Wejdź na stronę kursu PowerBI Desktop i zobacz szczegóły kursu
oraz udostępnione do podglądu filmy,
żeby przekonać się czy to kurs dla Ciebie.