Dzisiejszy post będzie poświęcony komentarzom wielowątkowym. Jest to nowa funkcjonalność dodana do wersji Excela 365. Teraz kiedy dodamy komentarz z karty Recenzje będzie on wielowątkowy, czyli można odpowiadać na dany komentarz nawet kilka razy. Zauważyłem że Microsoft w swoich produktach bardziej zaczyna dbać o współpracę pomiędzy ludźmi, użytkownikami. Komentarze wielowątkowe mogą nawet wyglądać jak dialog, mogą być dodawane z różnych komputerów, przez różne osoby (rys. nr 1).

rys. nr 1 — Komentarze wielowątkowe

Możemy raz po raz odpowiadać na komentarze jak również wrócić do poprzednich komentarzy i je edytować lub usunąć zbędne. Polecenia do tych komentarzy możemy znaleźć na karcie Recenzja (rys. nr 2).

rys. nr 2 — Polecenia z karty Recenzja

Karta wygląda jak w poprzednich wersjach Excela, ale polecenia te działają na zasadzie komentarzy wielowątkowych. Nowy komentarz możemy również dodać przy użyciu skrótu klawiszowego Shift+F2. Podstawową zaletą tych komentarzy jest to, że wiele osób może brać udział w komentowaniu danego zagadnienia i wszystkie te komentarze są widoczne. Wcześniejsze komentarze miały ciekawe funkcjonalności – mogliśmy im zmienić kształt (rys. nr 3) lub wstawić obrazek.

rys. nr 3 — Komentarz w określonym kształcie

W poradzie nr 203 omawialiśmy jak wstawić obraz w komentarz, natomiast w poradzie nr 112 nauczyliśmy się jak zmienić kształt komentarza. Kiedy będziemy chcieli edytować komentarz starego typu to Excel będzie chciał zmienić wszystkie komentarze w danym arkuszu zmienić na wielowątkowe (rys. nr 4).

rys. nr 4 — Komunikat o zmianie wszystkich komentarzy na typ wielowątkowy

My nie chcemy zmieniać ich na nowy typ, więc musimy znaleźć miejsce, gdzie Microsoft schował te stare polecenia (stary typ komentarzy). Najprościej jest kliknąć prawym przyciskiem myszy na wstążkę i wybrać polecenie Dostosuj wstążkę (rys. nr 5).

rys. nr 5 — Dostosuj wstążkę

Otworzy nam się okno Opcje programu Excel. Możemy tam dodać sobie Nową kartę, a następnie zmienić jej nazwę, w naszym przykładzie na Komentarze (rys. nr 6).

rys. nr 6 — Dodawanie nowej karty na wstążce

Następnie w okienku Wybierz polecenia z musimy znaleźć ten stary typ komentarzy. Najłatwiej znaleźć interesujące nas opcje w Poleceniach których nie ma na wstążce. Teraz z listy możemy wybrać sobie opcje, nas interesuje Nowy komentarz (starsza wersja). Po wybraniu opcji naciskamy przycisk Dodaj, aby dodać nowe polecenia do stworzonej grupy. Kolejnymi poleceniami są Poprzedni komentarz (starsza wersja), Następny komentarz (starsza wersja) i Pokaż/Ukryj komentarze (starsza wersja). Każde z wybranych poleceń musimy dodać do naszej stworzonej karty przyciskiem Dodaj. Ułatwieniem w szukaniu poleceń jest to, że są one ułożone alfabetycznie (rys. nr 7).

rys. nr 7 — Dodawanie poleceń do nowej karty

W tym oknie nie znajdziemy polecenia Usuń komentarze. Możemy je znaleźć w Kartach głównych, następnie Recenzja i Komentarze (rys. nr 8)

rys. nr 8 — Znalezienie polecenia Usuń komentarze

Strzałkami po prawej stronie możemy sobie pozmieniać kolejność poleceń na naszej stworzonej karcie ze starymi wersjami poleceń dotyczących komentarzy (rys. nr 9). Zatwierdzamy przyciskiem OK.

rys. nr 9 — Ustawienie kolejności poleceń na nowej karcie

Otrzymamy Nową kartę z poleceniami które sami wybraliśmy (rys. nr 10).

rys. nr 10 — Wygląd stworzonej karty

Poleceniami z tej karty możemy wstawić komentarz starego typu. Nie będzie tutaj wielowątkowości. Nie będzie wiadomo, kto pisał komentarz, bo nazwę autora możemy sobie edytować. W komentarzach wielowątkowych nie możemy zmienić nazwy autora komentarza, chyba że zmienimy nazwę użytkownika komputera w systemie Windows.

Podsumowując mam nadzieję że zaciekawiłem cię nową opcja w Excelu, ale też liczę że nie zapomnisz o starszych wersjach, które dają możliwość ustawienia kształtu lub obrazka. Zaawansowany użytkownik chce mieć możliwość korzystania ze wszystkich możliwości jakie daje Excel (nawet tych zastąpionych nowszymi).


Właśnie dodałem mój kurs o Power BI Desktop firmy Microsoft na Udemy.com.
W związku z tym, możesz dostać ten kurs w promocyjnej Cenie Na Start za zaledwie 34,99 PLN.
To najniższa cena jaką mogę ustawić na platformie edukacyjnej Udemy!

Kurs Power BI Desktop to:
- Ponad 6 godziny nagrań wideo, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki pobierania, łączenia i analizy danych, a na koniec ich wizualizacji.
- Pliki do pracy razem z filmami.
- Dożywotni dostęp.
- Elektroniczny certyfikat ukończenia

Spis treści kursu o PowerBI Desktop:

Kurs jest podzielony na 6 rozdziałów, które pozwolą Ci wejść w tematykę analizy i wizualizacji danych za pomocą odpowiednio stworzonych zapytań i relacji w PowerBI Desktop.

  1. Wstęp do aplikacji PowerBI Desktop i jej możliwości
  2. Tworzenie i modyfikowanie zapytań (pobieranie danych)
  3. Modelowanie danych w PowerBI Desktop
  4. Wizualizacja danych i tworzenie raportów
  5. Usługa internetowa
  6. PowerBI Pro — kilka słów o płatnej części usługi PowerBI

Wejdź na stronę kursu PowerBI Desktop i zobacz szczegóły kursu
oraz udostępnione do podglądu filmy,
żeby przekonać się czy to kurs dla Ciebie.