0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Setne części sekundy w Excelu


Dodawanie setnych części sekundy w Excelu — pytania widzów #2

Czy możliwe jest dodawanie setnych części sekundy?

Czy w Excelu jest możliwe dodawanie setnych części sekundy? Na poniższym obrazie masz 2 czasy w jasnofioletowych polach i ich sumę w żółtym. Jak uzyskać poprawną wartość sumy? Takie pytanie dostałem od Pana Romana. To możliwe i jest prostsze niż mogłoby się wydawać, trzeba tylko pamiętać o tym jak Excel formatuje czas i zastosować niestandardowe formatowanie.


Dodawanie setnych części sekundy

Dodawanie setnych części sekundy

Jeśli wpiszesz do komórki Excela 2010 03:36,57, to on automatycznie nada jej formatowanie niestandardowe, które sprawi, że będziesz widział 03:36,6. Czyli 3 minuty 36 sekund i 6 dziesiętnych sekundy, czyli została ucięta dokładność. Bo chcemy widzieć z dokładnością do setnych nie dziesiętnych.

Excel nadał formatowanie postaci mm:ss,0
oznacza to, że w komórce będziesz widział minuty (mm) dwukropek (:) sekundy (ss) oraz jedno miejsce po przecinku (,0)
Jeśli chcesz dodać więcej miejsc po przecinku wystarczy, że dodasz odpowiednią ilość 0.
Pan Roman potrzebował, żeby pokazać 2 liczby po przecinku, więc formuła formatowania powinna wyglądać tak jak na obrazie poniżej (dodatkowo widzisz, przykład jak będzie wyglądał zapis sformatowany oraz zostało zaznaczone formatowanie niestandardowe od którego wyszliśmy):

Formatowanie niestandardowe czasu

Formatowanie niestandardowe czasu

Żeby dodać później czasy wystarczy skorzystać np: z funkcji SUMA, a formatowanie sprawi, że będziesz widział poprawny wynik. Pamiętaj, że Excel przechowuje czas jako część ułamkową dnia, czyli 1 sekunda to 1/86400 , a części dziesiętne, setne czy tysięczne to odpowiednio mniej. Dlatego na obrazie poniżej w jednej kolumnie widzisz czas, a w drugiej odpowiadającą mu liczbę pod jaką jest przechowywany w pamięci:

Reprezentacja liczbowa czasu z setnymi częściami sekundy

Reprezentacja liczbowa czasu z setnymi częściami sekundy

Dodawanie setnych części sekundy lub innych części ułamkowych ma jeden szkopuł. W pasku formuły będziesz widział dokładność danych tylko do sekund (obraz poniżej). A części ułamkowe pozwoli Ci zobaczyć odpowiednie formatowanie niestandardowe. Pamiętaj — Excel przechowuje tam tak naprawdę wartość liczbową tak jak to mogłeś zobaczyć na obrazie powyżej.

Co pokazuje pasek formuły a co formatowanie

Co pokazuje pasek formuły a co formatowanie

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Dodawanie setnych części sekundy w Excelu — pytania widzów #2