0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Trudności z pisaniem ułamka 1/1 jako liczba porządkowa w Excelu

Kamila ma taką trudność, że ma wymóg korzystania z liczb porządkowych w formacie ułamków
0/1
0/2

1/1
1/2
itd.


Liczba porządkowa za pomocą ułamków — pytania widzów #5

Z zerem na początku jest prosto — Excel to akceptuje. Trudność pojawia się przy 1/1. Excel automatycznie konwertuje to na 1 stycznia obecnego roku, a nie o to chodzi. 

Możesz to bardzo szybko rozwiązać dodając pojedynczy cudzysłów (') na początku tego ułamka, czyli '1/1 i załatwione. Excel potraktuje to jako tekst i nie będzie zmieniał, jednocześnie nie wyświetli pojedynczego cudzysłowu na początku w komórce arkusza tylko to co po nim. Wystarczy przeciągnąć dalej — Excel będzie zwiększać końcową wartość. 1/1 1/2 itd.

Ułamek jako tekst z pojedynczym cudzysłowem

Ułamek jako tekst z pojedynczym cudzysłowem

Drugą możliwością jest zamienić formatowanie komórek na tekstowe przed wpisaniem wartości. Teraz już obejdzie się bez cudzysłowu — wpiszesz 1/1 i będziesz miał 1/1

Formatowanie liczby porządkowej jako tekst

Formatowanie liczby porządkowej jako tekst

Takie rozwiązanie ma wadę, gdybyś jednak chciał podmienić te specyficzne liczby porządkowe na liczby. W takiej sytuacji Excel dalej będzie je traktował jako tekst (będzie Cię informował komunikatem, że to jest liczba traktowana jako tekst i czy chcesz to poprawić). 

Jeśli nadpiszesz np: 12 zamiast 1/1 i 13 zamiast 1/2 a następnie spróbujesz zsumować (funkcja SUMA), to raz, że funkcja SUMA nie znajdzie liczb do zsumowania, a dwa, że nawet jeśli wstawisz je ręcznie, to Excel nie obliczy sumy, ponieważ potraktuje funkcję jak tekst. 

Nawet jeśli zmienisz formatowanie sumy na ogólny, to dalej wynik będzie błędny, po elementy sumy są traktowane jako tekst.

Błędny wynik przy sumowaniu liczb sformatowanych jak tekst

Błędny wynik przy sumowaniu liczb sformatowanych jak tekst

Jest jeszcze trzecie rozwiązanie. Nadajesz komórką formatowanie tekstowe, wprowadzasz wartości, zamieniasz na formatowanie ogólne (np: skrótem klawiszowym Ctrl + Shift + `).
Tym razem masz same wartości 1/1 w komórkach (nawet bez cudzysłowu) i podmiana na dowolną liczbę zadziała poprawnie.

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Liczba porządkowa za pomocą ułamków — pytania widzów #5