0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Jak uporządkować formuły w pasku formuł?

Większość formuł jakie będziesz pisał w Excelu będzie prosta, ale w zależności od Twoich potrzeb, może Ci się zdarzyć pisać wielkie formuły, składające się z kilku zagnieżdżonych funkcji. Jak takie formuły uporządkować, żeby były bardziej czytelne?
Przyda Ci się do tego Spacja i skrót klawiszowy Alt + Enter


Porządkowanie wielkich formuł — porada #50

Możesz jeszcze tego nie wiedzieć, ale pasek formuły da się rozwijać. Dzięki temu możesz zobaczyć całe nawet długie formuły. Możesz nawet zmieniać ilość linijek jakie pokazuje pasek formuły w zależności od potrzeb po prostu pociągając krawędź paska.

Ale zobaczenie ich całych nie zawsze równa się zauważeniem, gdzie się zaczyna jedna funkcja, a kończy następna. Tutaj zwykła Spacja może okazać się pomocna ponieważ możesz ją postawić w dowolnym miejscu formuły, a nie zmieni ona wyniku. Możesz koło siebie postawić nawet wiele Spacji obok siebie. 

Takie spacje możesz stawiać np: po średnikach ; oznaczających koniec danego parametru funkcji. Zwiększy to od razu czytelność formuły i łatwiej rozpoznasz poszczególne parametry. 

Większe trudności pojawiają się kiedy masz kilka zagnieżdżonych funkcji. Wtedy bardzo trudno zorientować się które parametry należą, do której funkcji. Przydaje się tutaj skrót klawiszowy Alt + Enter. Sprawia on, że formuła zostaje przeniesiona do nowej linijki — zwykły Enter nie działa w pasku formuły. 

Uporządkowana formuła w pasku formuły

Uporządkowana formuła w pasku formuły

Dodając odpowiednią ilość spacji, możesz budować strukturę poszczególnych funkcji, podobnie jak robi to lista wypunktowana.

Jeśli masz rozwinięty pasek formuły, albo naciśniesz F2, to formuła wygląda ładnie, ale problem pojawia się gdy zwijasz pasek formuły. Można nie zauważyć, że pasek formuły przechowuje więcej niż tylko pierwszą linijkę. 

Uporządkowana formuła podczas edycji w arkuszu

Uporządkowana formuła podczas edycji w arkuszu

Dlatego przy formułach zwracający liczby, możesz skorzystać z funkcji N i wpisania do niej odpowiedniego tekstu informacyjnego np: "Uwaga: długa formuła, rozwiń pasek, żeby zobaczyć ją całą". Funkcja N z tekstu zwróci 0.

Zapis może wyglądać:

N("Uwaga: długa formuła, rozwiń pasek, żeby zobaczyć ją całą") + długa formuła

Niestety to rozwiązanie nie sprawdza, jeśli zwracasz tekst. W takiej sytuacji znak + możesz zamienić na &, ale trzeba pamiętać, że dodaje się on do końcowego wyniku i przed oddaniem do końcowego użytkownika, trzeba tą funkcję usunąć.

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Porządkowanie wielkich formuł — porada #50