W dzisiejszym poście nauczymy się jak wypełnić kropkami tekst (komórkę do końca lub do początku) tak jak się to często robi w spisie treści (rys. nr 1).

rys. nr 1 — tekst jak w spisie treści

Tej sztuczki nauczyłem się z warsztatu Maliny z Malinowego bloga o Excelu, który odbył się 27 lutego 2019 roku. Opis do kodu formatowania niestandardowego możemy znaleźć na stronie Microsoftu https://support.office.com/pl-pl/article/kody-format%C3%B3w-liczb-5026bbd6-04bc-48cd-bf33-80f18b4eae68

Kluczem do uzyskania efektu jak w spisie treści jest odpowiednie formatowanie liczbowe. Kropek, których tu użyliśmy faktycznie nie ma w komórce, są efektem formatowania niestandardowego.

Aby dodać kropki do naszych danych, musimy zaznaczyć odpowiednie komórki w kolumnie A, a następnie za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl+1, otworzyć okno Formatowanie komórek. Wybieramy Kategorię Niestandardowe (punkt 2 na rysunku nr 2). W polu Typ (punkt 3) chcemy wpisać tekst, a tekst w Excelu zaznaczamy małpą, więc wpiszemy @ a następnie znak * i . (* powtarza znak po niej następujący – u nas kropka).

rys. nr 2 — Formatowanie niestandardowe za tekstem

Zatwierdzamy OK i Excel automatycznie wypełni nam zaznaczone komórki do końca kropkami (rys. nr 3).

rys. nr 3 — Wynik uzupełnienia komórki kropkami z prawej strony

Nie ważne jak szeroką będzie dana kolumna, Excel do końca wypełni ją kropkami. Mnie nie podoba się że kropki zaczynają się od razu po tekście, więc w oknie Formatowania komórek w polu Typ wstawię Spację po znaku @ (rys. nr 4).

rys. nr 4 — Formatowanie niestandardowe dołożenie odstępu

Analogicznie postąpimy dla komórek obok, z tą różnicą że kropki chcemy mieć przed tekstem/liczbą. Przy użyciu skrótu klawiszowego Ctr+1 otworzymy okno Formatowania komórek , wybierzemy kategorię formatowania Niestandardowe i wpiszemy w polu Typ *. Standardowy. Zapis ten oznacza że będziemy tyle razy powtarzać kropkę przed tekstem, aż wypełni się cała komórka. Zatwierdzamy przyciskiem OK (rys. nr 5).


rys. nr 5 — Formatowanie niestandardowe przed tekstem

Otrzymamy dane z rysunku nr 6.

rys. nr 6 — Efekt końcowy

Jeśli zmniejszymy szerokość kolumny z tekstem to pokażą nam się znaki #, informujące, że mamy za małą szerokość kolumny (rys. nr 7).

rys. nr 7 — Zmiana szerokości kolumny

Podsumowując jeśli chcemy wypełnić komórkę jakimś znakiem wystarczy, że w formatowaniu niestandardowym w polu Typ wpiszemy * i znak jakim chcemy wypełnić tą komórkę.


Przedsprzedaż Mistrz Excela II wydanie

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą ?)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach ? i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w przedsprzedaży możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie:
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych.

W ramach przedsprzedaży możesz mieć całą książkę za jedyne 30 zł (łącznie z darmową wysyłką listem ekonomicznym), a jeśli zależy Ci na dedykacji wystarczy, że dołożysz 10 zł.

Książka Mistrz Excela reklama