W dzisiejszym poście nauczymy się jak do paska narzędzi szybkiego dostępu dodać polecenie (makro), które jest dodane tylko do konkretnego pliku. Pomysł na ten post zaczerpnąłem z lekcji Leili Gharani, a dokładniej z jej kursu na stronie www.udemy.com na temat VBA. Temat ten omówimy na przykładowych danych z rysunku nr 1.

rys. nr 1 — Przykładowe dane

Mam przygotowane makro, które w prosty sposób przekształci te dane, aby stworzyć raport. Chcielibyśmy aby makro pojawiło nam się w pasku narzędzi szybkiego dostępu w miejscu pokazanym na rysunku nr 2, ale tylko dla tego pliku.

rys. nr 2 — Pasek narzędzi szybkiego dostępu

Musimy rozwinąć opcje na pasku i wybrać polecenie Więcej poleceń (rys. nr 3).

rys. nr 3 — Więcej poleceń

Otworzy nam się okno Opcje programu Excel. W polu Dostosuj pasek narzędzi szybko dostęp jest lista rozwijana, w której możemy wybrać nazwę pliku, na którym aktualnie pracujemy (rys. nr 4).

rys. nr 4 — Miejsce dostosowania paska narzędzi szybkiego uruchamiania

Kiedy wybierzemy nasz aktualny plik, możemy dodać sobie polecenia, których będziemy potrzebować. W polu Wybierz polecenia z (oznaczony na rysunku poniżej punktem 1) wybieramy Makra i na liście poniżej wyświetlą się polecenie z danego działu. U nas pojawił się Raport (punkt 2), zaznaczamy to polecenie (makro) i klikamy przycisk Dodaj (punkt 3). Następnie zatwierdzamy przyciskiem OK (rys. nr 5).

rys. nr 5 — Dodaj polecenie do paska

Dodana ikonka pojawi nam się na pasku szybkiego dostępu (rys. nr 6).

rys. nr 6 — Dodana ikonka makra

Ikonka ta jest dostępna tylko w tym pliku, jeśli otworzymy inny bądź nowy nie będzie jej. Możemy wcisnąć to polecenie i nasze dane zostaną w prosty sposób przekształcone co widać na rysunku nr 7.

rys. nr 7 — Dane po użyciu makra

Kiedy naciśniemy klawisz Alt, na pasku pod poleceniami powinny się pojawić cyferki i literki, których możemy użyć aby uruchomić dane polecenia za pomocą skrótu klawiszowego (rys. nr 8).

rys. nr 7 — Skróty klawiszowe na pasku narzędzi

W naszym przykładzie dostęp do makra za pomocą skrótu klawiszowego uzyskamy wciskając Alt+6.

Pamiętajmy, że dodaliśmy to polecenie tylko dla aktualnego pliku, nie zadziała ono kiedy otworzymy inny.


Przedsprzedaż Mistrz Excela II wydanie

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą ?)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach ? i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w przedsprzedaży możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie:
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych.

W ramach przedsprzedaży możesz mieć całą książkę za jedyne 30 zł (łącznie z darmową wysyłką listem ekonomicznym), a jeśli zależy Ci na dedykacji wystarczy, że dołożysz 10 zł.

Książka Mistrz Excela reklama