0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Jak stworzyć dynamiczną listę zależną od drugiej listy, która rozrasta się wraz z dodawaniem nowych pozycji?


Zmiana listy rozwijanej na podstawie innej listy dynamiczny rozrost — porada #84

Zmiana listy rozwijanej na podstawie innej listy dynamiczny rozrost - porada #84

W filmie Zmiana listy rozwijanej na podstawie innej listy dynamiczny rozrost — porada #84

stworzyliśmy 2 listy rozwijane, przy czym wartości na drugiej zależały od tego co zostało wybrane na pierwszej liście. Uzyskaliśmy to dzięki nazwaniu zakresów i odwołaniu za pomocą funkcji ADR.POŚR.

Ale tamto rozwiązanie miało wadę — dopisanie wartości do listy nie powodowało pojawieniem się na liście, ponieważ obszary były ograniczone tylko do już wpisanych wartości.

Można co prawdę Przypisać do nazwy większy obszar, a nawet całą kolumnę, ale sprawia to, że na krótszych listach pojawiają się na końcu puste pola, które ciągną się tak długo, aż dorównają ilościom pozycjom na najdłuższej liście.

Kolejnym rozwiązaniem byłoby stworzenie tabeli na podanym obszarze nazw. I tu mogą pojawić się 2 niedogodności — albo część nazw nie będzie się pokrywać z wysokościom kolumn w tabeli, sprawi to, że te nazwy nie będą uaktualniane,, albo stworzymy nazwy, które się odwołują do całych kolumn, wtedy znów będą pojawiać się puste pola na końcu, ale obszary będą dopasowywać się automatycznie tak jak rośnie tabela.

Najelegantszym rozwiązanie byłoby dla każdej nazwy/obszaru stworzyć oddzielną tabelę. Dzięki temu nie tylko zakresy będą dynamiczne rozszerzać się wraz z odpowiednimi tabelami, ale również unikniemy pustych wierszy na końcu list.

Można też usuną formatowanie wynikające z tabeli, żeby lista wyglądała tak jak sobie tego życzysz.

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić napisz do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo bezpośrednio. W miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Zmiana listy rozwijanej na podstawie innej listy dynamiczny rozrost — porada #84