0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Listy niestandardowe w Excelu 2010

W Excelu 2010 masz do dyspozycji bardzo dużo standardowych list, które wypełniają się automatycznie. Są one bardzo przydatne — przyspieszają Ci i ułatwiają wypełnianie kolejnych komórek odpowiednimi ciągami danych, ale co jeśli potrzebujesz skorzystać z listy niestandardowe?

Niestety czasami się zdarza, że potrzebujesz często korzystać z ciągów niestandardowych, czyli list niestandardowych, które nie są uwzględnione w Excelu. Co wtedy możesz zrobić? Na szczęście Microsoft udostępnił Ci możliwość dodania Twoich własnych list, które sam wypełnisz.


Excel 2010 — Listy niestandardowe — porada 17

Oczywiście zawsze masz możliwość ręcznego wypełniania kolejnych komórek, by uzyskać potrzebny Ci efekt. Niestety w większości sytuacji jest to uciążliwe i czasochłonne, szczególnie jeśli musisz to robić wiele razy w różnych arkuszach. 

Czasami w tworzeniu niestandardowych list mogą Ci pomóc funkcje Excela, np: w filmie wykorzysta jest funkcja RZYMSKIE, dzięki której łatwo można uzyskać listę niestandardową składającą się z rzymskich liczb, po prostu zamieniając liczby arabskie na rzymskie za pomocą odpowiednio zbudowanej i skopiowanej formuły.

Listy niestandardowe możesz dodać w opcjach zaawansowanych. Mają one wbudowane od razu bardzo przydatne funkcje. Jeśli chcesz swoje listy mieć czasem z wielkiej, a czasem z małej litery, nie musisz tworzyć 2 oddzielnych list niestandardowych, wystarczy jedna, a resztę załatwi za Ciebie Excel. Podobnie jeśli chciałbyś, żeby tylko 1 litera była wielka, a reszta mała, to też przetwarzane jest automatycznie.

Dodatkowo jeśli liczba elementów ciągu się skończy, a Ty będziesz dalej ciągnął listę, to wtedy Excel zacznie ją od początku, czyli po ostatnim elemencie listy pojawi się znów pierwszy.

Trzeba dodać, że niestety listy niestandardowe mają bardzo poważną wadę. Są ograniczone do 255 znaków, nie pozycji na liście, ale znaków. Dlatego właśnie przykład z rzymskimi liczbami skończył się na liczbie 57, która została odwzorowane tylko w części, ponieważ właśnie L z rzymskiego 57 okazała się tym 255 znakiem. 

Podsumowując listy niestandardowe mogą okazać się bardzo przydatne jeśli masz potrzebę dodawania często tych samych ciągów, które nie są uwzględnione w Excelu i które nie są za długie.

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — 
Excel 2010 — Listy niestandardowe — porada 17