0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Lista rozwijana


Lista rozwijana — jak ją dodać do arkusza — porada #35

Poprawność danych

Lista rozwijana to bardzo przydatna funkcjonalność Excela. Tak naprawdę wynika ona z sprawdzania poprawności danych. Wystarczy, że wejdziesz w zakładkę dane i klikniesz na niej w ikonę poprawność danych. 

Dane - poprawność danych

Dane — poprawność danych

Otworzy się okno ze sprawdzaniem poprawności danych. Standardowo są dostępne dowolne wartości, ale możesz je ograniczyć do dowolnej listy. 

Poprawność danych - lista rozwijana

Poprawność danych — lista rozwijana

Czyli najpierw wybierasz, że chcesz sprawdzać wartości po liście, a następnie podajesz położenie tej listy.

poprawność danych - źródło danych listy rozwijanej

poprawność danych — źródło danych listy rozwijanej

Wybieranie wartości z listy rozwijanej

Teraz na obszarze, który zaznaczyłeś (może to być więcej niż 1 komórka) pojawi się lista rozwijana (taki kwadracik z mały trójkącikiem) jeśli aktywujesz dowolną komórkę. Będziesz mógł wybrać wartość z listy rozwijanej, albo wpisać ją ręcznie, ale nie będziesz mógł wpisać, żadnej innej wartości spoza wartości z listy rozwijanej.

Na liście mogą znaleźć się dowolne wartości. Zarówno tekst jak i liczby. Często też listy umieszcza się na oddzielnym od danych arkuszu. 

Listy rozwijane możesz od razu dodać do większego obszaru — nie tylko pojedynczej komórki. Możesz je także kopiować i zawsze będą odwoływać się do tej samej listy (odwołanie bezwzględne).

Zmiana wartości źródłowych listy rozwijanej

Ważne żebyś pamiętał, że zmiana wartości na liście nie wpływa, na zmianę wartości już raz wybranych z listy. Czyli jeśli na liście np: miałeś pozycję "jedzenie" i zamienisz ją na "żywność", to we wszystkich miejscach, gdzie wybrałeś już opcję "jedzenie" zostanie ona takie jak wcześniej — excel nie będzie sprawdzał ponownie tam poprawności danych. Jednak jeśli chciałbyś tą wartość wprowadzić jeszcze raz to Excel poinformuje Cię o błędzie.

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Lista rozwijana — jak ją dodać do arkusza — porada #35