0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Jak dodać element obliczeniowy do tabeli przestawnej?

Tabele przestawne — Jak dodać element obliczeniowy — porada #198 Tabele przestawne - Jak dodać element obliczeniowy - porada #198

Do tabel przestawnych można dodać pole obliczeniowe oraz element obliczeniowy. Można powiedzieć, że pole obliczeniowe jest wyższego poziomu, a element obliczeniowy niższego, ponieważ elementy to np: lista produktów (czyli pole produktów).

Żeby dodać element obliczeniowe musisz wybrać kartę Opcje Narzędzi tabel przestawnych i znaleźć tam i rozwiną funkcjonalność Pola, elementy i zestawy. Następnie z listy wybrać element obliczeniowy.

Pokaże Ci się okno, w którym możesz wybierać pola obliczeniowe i w zależności od tego wyboru będą się pokazywać różne elementy obliczeniowe, na podstawie których możesz stworzyć proste formuły wykorzystujące funkcje jak np: JEŻELI, które nie wymagają odwołania do zakresów, tylko mogą mieć jako argumenty, tekst, liczby i oczywiście elementy obliczeniowe.

Np: prosty przykład gdy mamy 2 produkty — Muszelki 1 i Muszelki 2 i chcemy obliczyć jaki procent wszystkich muszelek stanowią Muszelki 1.

= JEŻELI('Muszelki 1'=0;0;'Muszelki 1'/('Muszelki 1'+'Muszelki 2'))

Od razu z zabezpieczeniem funkcją JEŻELI, gdyby nie było produktów i mogłoby nastąpić dzielenie przez zero.

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić to napisz do mnie. Ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Tabele przestawne — Jak dodać element obliczeniowy — porada #198