0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Która opcja jest lepsza funkcja ZŁĄCZ.TEKSTY czy & (ampersand)?


Funkcja ZŁĄCZ.TEKSTY vs & (ampersand) która opcja jest lepsza do łączenia tekstów porada #81

Funkcja ZŁĄCZ.TEKSTY vs & (ampersand) która opcja jest lepsza do łączenia tekstów porada #81

W Excelu masz 2 możliwości, żeby połączyć ciągi tekstowe:
— możesz wykorzystać funkcję ZŁĄCZ.TEKSTY albo handlowe "i" & (ampersand)

Obie te funkcjonalności dają ten sam efekt, czyli łączą ciągi tekstowe, ale która z nich jest lepsza? Zależy ile ciągów tekstowych chcesz połączyć i czy zależy Ci na długości formuły. 

Formuły z funkcją ZŁĄCZ.TEKSTY są trochę dłuższe, widać to przede wszystkim, gdy łączysz mniej ciągów tekstowych, np: łączenie imienia i nazwiska może wyglądać tak:

=ZŁĄCZ.TEKSTY(A2;" ";B2)
lub
=A2&" "&B2

ale łatwiej Ci wstawiać ciągi do funkcji ZŁĄCZ.TEKSTY w oknie wstawiania funkcji niż pisać te wszystkie & (ampersandy) i cudzysłowy bezpośrednio w komórce. Np taki przykład z filmu:

=ZŁĄCZ.TEKSTY(A7;"-";A6;"-";A5;"-";A4;"-";A3;"-";A2)
lub
=A7&"-"&A6&"-"&A5&"-"&A4&"-"&A3&"-"&A2

Możesz też wykorzystać funkcjonalność zamiany znaków w Excelu (Ctrl + H), żeby zamienić ; (średniki) w funkcji ZŁĄCZ.TEKSTY na & (ampersandy). Tylko pamiętaj, że Excel jeśli zaznaczysz tylko pojedynczą komórkę dokona zmian w całym arkuszu, co spowoduje błędy we wszystkich funkcjach jakie będziesz miał w tym arkuszu. Dlatego warto żebyś zaznaczył jeszcze jedną komórkę (najlepiej pustą) i wtedy zmiany będą tylko w tych zaznaczonych komórkach.

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić napisz do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo bezpośrednio. W miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Funkcja ZŁĄCZ.TEKSTY vs & (ampersand) która opcja jest lepsza do łączenia tekstów porada #81