Jak działa operator przecięcia z funkcją PRZESUNIĘCIE?
Operator przecięcia i funkcja PRZESUNIĘCIE — porada #148
W Excelu istnieje operator przecięcia, który zwraca elementy, które znajdują się na przecięciu podanych zakresów. Tym operatorem jest spacja, czyli np formuła:
=E6:E14 B13:G13
zwróci wartość z komórki E13
ale tak sztywno wpisane zakresy są nudne. Co jeśli chcesz, żeby zakresy zmieniały się w zależności od kryteriów? Pomoże nam w tym funkcja PRZESUNIĘCIE. Trzeba jej podać najpierw miejsce skąd zaczyna, a potem o ile wierszy i kolumn ma się przesunąć, a następnie jeszcze rozmiar obszaru, do którego ma się przesunąć.
Ponieważ w naszym przykładzie raz chcemy przesuwać wiersze raz kolumny, których rozmiary dokładnie znamy, to jest to proste. Jedyna wartość, która się zmienia to ilość wierszy lub kolumn, o które chcemy się przesunąć.
Wykorzystamy do tego funkcję PODAJ.POZYCJĘ, dzięki temu znajdziemy komórkę, która znajduje się na przecięciu naszych dwóch kryteriów:
=PRZESUNIĘCIE(A6;0;PODAJ.POZYCJĘ(B2;B5:G5;0);9;1) PRZESUNIĘCIE(B5;PODAJ.POZYCJĘ(B1;A6:A14;0);0;1;6)
Dzięki temu udaje nam się pobrać wartość z tabeli spełniającą 2 kryteria. Podobnie jak to widać dzięki formatowaniu warunkowym, które widać na tym wideo.
P.S.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić to napisz do mnie. Ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.
Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Operator przecięcia i funkcja PRZESUNIĘCIE — porada #148
Mam po 3 kolumny dla każdego miesiąca — FIRM, TBL i TBF, oraz dwa wiersze — TURNOVER i COGS. Jaką formułą zsumować osobno FIRM dla każdego miesiąca (osobno TURNOVER i osobno COGS) w taki sposób, żeby nie wpisywać odwołań, tylko podać zakres przeszukiwania, oraz parametry — np. suma wszystkich komórek znajdujących się na przecięciu kolumn FIRM i wiersza COGS (kolumn FIRM jest więcej, niż jedna).