0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

W  tym poście omówimy narzędzie Malarz formatów oraz 2 sposoby jego działania. Potrzebne nam do tego będą przykładowe dane przedstawione na rys. nr 1. 

rys. nr 1 — Przykładowe dane

Zadaniem Malarza formatów jest nic innego jak kopiowanie formatowania. Oznaczone jest małym pędzelkiem na karcie Narzędzia główne (rys. nr 2).

rys. nr 2 — Malarz formatów

Działanie tego narzędzia jest bardzo proste. Wystarczy zaznaczyć jakąś komórkę, następnie kliknąć na symbol Malarza formatów. Rozpoznamy, że malarz formatów jest aktywny przez to, że jego ikona będzie podświetlona(rys. nr 3).

rys. nr 3 — Aktywne narzędzie Malarz formatów

Obok kursora myszki pojawi się pędzelek. Kolejnym krokiem jest zaznaczenie obszaru, na który chcemy skopiować nasze formatowanie, może to być jedna komórka lub większy zakres, jeśli przytrzymamy wciśnięty lewy przycisk myszki (U nas kopiowanie na komórki Godziny, Minuty i Sekundy). W efekcie otrzymamy komórki z takim samym formatowaniem jak nasza komórka bazowa (rys. nr 4). 

rys. nr 4 — Kopiowanie filtrów

Nie ma różnicy, czy jako bazę zaznaczymy sobie jedna komórkę czy większy obszar (rys. nr 5). 

rys. nr 5 — Kilka komórek jako baza do Malarza formatów

Jeśli zaznaczymy na raz 3 różne komórki, z różnym formatowaniem, to powinniśmy je skopiować na 3 kolumny, gdzie chcemy uzyskać takie samo formatowanie. Czyli jeśli zaznaczymy komórki B2, C2 i D2 to po wciśnięciu ikony Malarza formatów powinniśmy go użyć na komórkach B3:D10 (rys nr 6). 

rys. nr 6 — Efekt działania Malarza formatów

Malarz formatów jest narzędziem jednorazowym, czyli nie da się pomalować komórek znajdujących się w różnych miejscach tabeli, bądź nawet w różnych arkuszach. Jeśli potrzebujemy skopiować formatowanie z komórki w różne miejsca, nie znajdujące się obok siebie, wystarczy że klikniemy na Malarza formatów dwukrotnie, wejdzie on w inny tryb. Sprawi to, że będzie cały czas włączony, nie wyłączy się po jednokrotnym nałożeniu formatów, ale będzie aktywny dopóki nie naciśniemy klawisza ESC.


Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY

Książka Mistrz Excela reklama