0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Jak przypisać numery liczby porządkowej według wartości sprzedaży z różnymi l.p. dla powtarzających się wartości sprzedaży?


Liczba porządkowa według wartości sprzedaży przy duplikatach — widzowie #39

Liczba porządkowa według wartości sprzedaży przy duplikatach - widzowie #39

Liczyliśmy już liczby porządkowe w pytaniach od widzów 37 i 38. Dziś zajmiemy się sytuacją gdy wartości sprzedaży się powtarzają. Bez modyfikacji naszej formuły:

=LICZ.WARUNKI($C$2:$C$14; c3;$d$2: $D$14;">"&D3)+1

Będą pojawiać się powtórzone wartości liczby porządkowej. Np: gdy powtarza się druga z kolei wartość sprzedaży to 2 wiersze będą miały wartość liczby porządkowej równą 2. Za to następna z kolei wartość będzie miała już wartość 4.

Możemy zmodyfikować formułę tak, że wartość liczby porządkowej będzie ostatnią z możliwych, czyli przy poprzednim podwójnym powtórzeniu mogła to być wartość 2 lub 3. Żeby to była wartość 3 należy zastosować formułę:

=LICZ.WARUNKI($C$2:$C$14; c3;$d$2: $D$14;">="&D3)

Jeśli chcesz, żeby wszystkie wartości miały inne wartości w zależności od kolejności na liście to możesz użyć takiej formuły:

=LICZ.WARUNKI($I$2:$I$14;I2;$J$2:$J$14;">"&J2)+LICZ.WARUNKI($I$2:I2;I2;$J$2:J2;J2))

Różną kolejność zapewniają rozrastające się zakresy kryteriów np: $I$2:I2

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić to napisz do mnie. Ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Liczba porządkowa według wartości sprzedaży przy duplikatach — widzowie #39