0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Załóżmy, że potrzebujesz zliczyć komórki w których wystąpiła wielka litera "U", bo ona oznacza dla Ciebie coś istotnego, a mała litera "u", nie jest dla Ciebie istotna. Jak to zrobić.

Rozważmy dwie sytuacje. W pierwszej w komórce znajduje się tylko 1 litera. W drugiej w komórce jest więcej liter.

Porada 285 - Jak policzyć ilość wielkiej litery U w komórkach 01

W pierwszej sytuacji możemy skorzystać z funkcji PORÓWNAJ, która porównuje, czy dwa ciągi znaków są identyczne m.in. pod kątem wielkości liter. Zwykłe porównanie nie zapewniłoby rozróżnienia pomiędzy małymi, a wielkimi literami. Czyli środek naszej formuły będzie wyglądać tak:

=PORÓWNAJ(A2:A10;"U")

Porada 285 - Jak policzyć ilość wielkiej litery U w komórkach 02

Powyższa formuła zwraca wartości PRAWDA, gdy w komórce jest wielka litera "U" i FAŁSZ w przeciwnej sytuacji. Funkcja PORÓWNAJ zwraca odpowiedni ciąg tych wartości:

{FAŁSZ;FAŁSZ;PRAWDA;FAŁSZ;FAŁSZ;FAŁSZ;FAŁSZ;PRAWDA;FAŁSZ}

Musimy zsumować prawdy, ale, żeby uniknąć zatwierdzania formuły jako formuły tablicowej będziemy chcieli wspomóc się funkcją SUMA.ILOCZYNÓW, która radzi sobie z operacjami na tablicach, ale niestety ignoruje wartości logiczne PRAWDA i FAŁSZ. Dlatego musimy je zamieć odpowiednio na 1 i 0, wykonując na nich dowolną operację matematyczną. Najszybsza jest podwójna negacja, czyli dołożenie dwóch znaków minus przed funkcją PORÓWNAJ. W takiej sytuacji cała formuła będzie wyglądała tak:

Porada 285 - Jak policzyć ilość wielkiej litery U w komórkach 03

Teraz rozwiążmy drugą sytuację. Musimy sprawdzić, czy w poszczególnych tekstach z interesującego nas zakresu znajduje się wielka litera "U". Tym razem zaczniemy od funkcji ZNAJDŹ, która zwraca pozycję jednego ciągu tekstowego w innym tekście, a dodatkowo zwraca uwagę na wielkość liter.

=ZNAJDŹ("U";D2:D10)

Porada 285 - Jak policzyć ilość wielkiej litery U w komórkach 04

Jeśli funkcja ZNAJDŹ nie znajdzie szukanego tekstu to zwraca błąd argumentu, w przeciwnej sytuacji zwraca liczbę w omawianym przykładzie wynikiem będzie ciąg:

{#ARG!;2;#ARG!;1;#ARG!;#ARG!;2;#ARG!;#ARG!}

Na błędach trudno wykonywać sumowanie, dlatego musimy je przekształcić. W tej sytuacji najprościej skorzystać z funkcji CZY.LICZBA, wtedy uzyskamy wartości logiczne PRAWDA, gdy "U" udało się znaleźć, a FAŁSZ, gdy był błąd.

=CZY.LICZBA(ZNAJDŹ("U";D2:D10))

Porada 285 - Jak policzyć ilość wielkiej litery U w komórkach 05

Wychodzi ciąg — {FAŁSZ;PRAWDA;FAŁSZ;PRAWDA;FAŁSZ;FAŁSZ;PRAWDA;FAŁSZ;FAŁSZ}

Czyli znowu możemy skorzystać z funkcji SUMA.ILOCZYNÓW i uzyskujemy interesujący nas wynik:

=SUMA.ILOCZYNÓW(–CZY.LICZBA(ZNAJDŹ("U";D2:D10)))

Porada 285 - Jak policzyć ilość wielkiej litery U w komórkach 06

Pozdrawiam
Adam Kopeć
Miłośnik Excela