0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

W tym tygodniu na szkoleniu, które prowadziłem, został poruszony również wątek zamiany angielskiego zapisu liczb na polski za pomocą polecenia Tekst jako kolumny.
Zacznijmy od tego, ze mamy liczby, gdzie separatorem tysięcy jest przecinek, a część całkowitą od ułamkowej liczby oddziela kropka czasem też się trawi minus na końcu liczby. 

Porada 292 - Zamiana angielskich liczb na polskie za pomocą Tekst jako kolumny 01

Liczby te możemy łatwo zamienić na polskie (czy też takiej jakie wynikają z Twoich ustawień regionalnych) za pomocą polecenia Tekst jako kolumny, które znajduje się na karcie Dane. Musimy tylko zaznaczyć kolumnę z liczbami, które chcemy zamienić.
Przez pierwsze dwa kroki przechodzimy szybko upewniając się tylko, że nie jest zaznaczony żaden ogranicznik, który spowodowałby podział liczby na osobne kolumny. Musimy się na chwilę zatrzymać w kroku 3 i kliknąć przycisk Zaawansowane.

Porada 292 - Zamiana angielskich liczb na polskie za pomocą Tekst jako kolumny 02

W oknie, które się otworzy musimy wybrać takie separatory jakie są w liczbach, które chcemy zmienić, a Excel zamieni je na takie, które wynikają z ustawień regionalnych. Możemy też zaznaczyć checkbox, że znak minus znajduje się na końcu liczby.

Porada 292 - Zamiana angielskich liczb na polskie za pomocą Tekst jako kolumny 03

Po tym wystarczy zatwierdzić opcje i wkleić liczby tam, gdzie chcesz np.: w kolumnę obok, żeby było widać wcześniej „angielski” zapis i aktualny „polski” zapis liczby.

Porada 292 - Zamiana angielskich liczb na polskie za pomocą Tekst jako kolumny 04

Pozdrawiam
Adam Kopeć
Miłośnik Excela
Microsoft MVP