0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

W tym poście nauczymy się jak można stworzyć ranking sprzedawców tablicowo, korzystając z formuł kolumn pomocniczych. Ten film rozpoczyna cykl trzech filmów (porada 399, 400 i 401). W pierwszej poradzie będziemy budować listę sprzedawców tablicowo z użyciem kolumn pomocniczych (każde kolejne obliczenie jest w osobnej kolumnie). W drugiej poradzie będziemy chcieli te dane połączyć w całość, co niestety nie jest tak proste jak by się mogło wydawać. Na koniec w trzeciej poradzie tą połączoną formułę ponazywamy, żeby wykorzystać funkcję ZEZWALAJ.

Zadanie to wykonamy na podstawie przykładowych danych z rys. nr 1.

Rys. nr 1 – przykładowe dane

Zaczynamy od wyciągnięcia poszczególnych elementów tablicowo, czyli dane będą się same rozlewać, co oznacza, że nasze dane będą dynamiczne. Najpierw potrzebujemy unikatowych sprzedawców. Użyjemy tutaj funkcji UNIKATOWE, której pierwszym argumentem jest Tablica, czyli kolumna tabeli z rys. nr 1 o nazwie Sprzedawca (tSprzedażk[Sprzedawca]). Pozostałe argumenty są opcjonalne i je pomijamy. Zapis formuły powinien wyglądać następująco:

=UNIKATOWE(tSprzedażk[Sprzedawca])

Powyższą formułę zatwierdzamy, otrzymamy listę unikatowych sprzedawców przedstawioną na rys. nr 2.

Rys. nr 2 – unikatowa lista sprzedawców
Rys. nr 2 – unikatowa lista sprzedawców

Tutaj nie musimy sortować sprzedawców. Dopiero w kolejnej tabeli pomocniczej wyznaczymy ich miejsca. W kolejnym etapie musimy dla naszych unikatowych sprzedawców podliczyć sprzedaż. Użyjemy do tego funkcji SUMA.JEŻELI. Pierwszym argumentem funkcji jest zakres, czyli kolumna, po której będziemy sprawdzać nasze kryterium (tSprzedażk[Sprzedawca]). Drugi argument funkcji to kryteria, czyli nasz rozlany zakres z listą unikatowych sprzedawców (G2#). Według nowej nomenklatury nazw w Excelu, w zapisie dokładamy znak hash (#) do komórki, w której jest formuła z rozlanym zakresem. Trzeci argument funkcji to suma_zakres, czyli kolumna, po której chcemy zsumować wartości (tSprzedażk[Sprzedaż]). Zapis całej formuły powinien wyglądać następująco:

=SUMA.JEŻELI(tSprzedażk[Sprzedawca];G2#; tSprzedażk[Sprzedaż])

Po zatwierdzeniu formuły otrzymamy zsumowane wartości sprzedaży przedstawione na rys. nr 3.

Rys. nr 3 – zsumowane wartości sprzedaży dla unikatowych sprzedawców

Teraz chcemy znaleźć pozycje poszczególnych sprzedawców w rankingu względem wysokości sprzedaży. Wykorzystamy tutaj funkcję POZYCJA.NAJW. Pierwszym argumentem funkcji jest liczba, czyli zaznaczamy tutaj rozlany zakres w kolumnie H (H2#). Drugi argument funkcji to odwołanie, w którym kolejny raz zaznaczamy nasz rozlany zakres z kolumny H (H2#). W tym zapisie chodzi o to, że funkcja POZYCJA.NAJW zwróci nam wynik dla każdej wartości sprzedaży z naszej tablicy. Zapis całej formuły powinien wyglądać następująco:

=POZYCJA.NAJW(H2#;H2#)

Po zatwierdzeniu formuły otrzymamy pozycje poszczególnych wartości sprzedaży przedstawione na rys. nr 4.

Rys. nr 4 – pozycja poszczególnych wartości sprzedaży

Teraz potrzebujemy ułożyć pozycje z kolumny I w odpowiedniej kolejności, aby stworzyć ranking sprzedawców. Musimy stworzyć sekwencję liczb od 1 do 6, bo tylu mamy unikatowych sprzedawców. Użyjemy tutaj funkcji SEKWENCJA, której pierwszym argumentem są wiersze, czyli musimy zliczyć ilość wierszy, których potrzebujemy. Wiersze zliczymy za pomocą funkcji ILE.WIERSZY, której argumentem jest tablica (zakres listy unikatowych sprzedawców – G2#). Zapis całej formuły powinien wyglądać następująco:

=SEKWENCJA(ILE.WIERSZY(G2#))

Powyższą formułę zatwierdzamy, otrzymamy sekwencję od 1 do 6 przedstawioną na rys. nr 5.

Rys. nr 5 – sekwencja liczb od 1 do 6 (ilość wszystkich unikatowych sprzedawców)

Pozostaje nam przypisać do tych uporządkowanych miejsc (rys. nr 5) odpowiednich sprzedawców. W Excelu tablicowym możemy wykorzystać funkcję X.WYSZUKAJ. Pierwszym argumentem funkcji jest szukana_wartość, czyli kolumna z naszą sekwencja w odpowiedniej kolejności (K2#). Drugi argument to szukana_tablica, czyli kolumna, w której będziemy szukać naszych wartości (I2#). Trzeci arguemnt funkcji to zwracana_tablica, czyli kolumna, z której chcemy otrzymać wartość — nazwę sprzedawcy (G2#). Cały zapis formuły powinien wyglądać następująco:

=X.WYSZUKAJ(K2#;I2#;G2#)

Po zatwierdzeniu formuły otrzymamy dopasowanych sprzedawców do rankingu przedstawionych na rys. nr 6.

Rys. nr 6 – lista sprzedawców dopasowana do rankingu

Każda z użytych dziś formuł działa prawidłowo a dodatkowo jest dynamiczna. Mianowicie mamy przygotowaną w przykładowych danych drugą tabelkę, którą teraz dokleimy do naszych danych bazowych (rys. nr 7).

Rys. nr 7 – dodatkowa tablica danych, którą dokleimy do danych bazowych
Rys. nr 7 – dodatkowa tablica danych, którą dokleimy do danych bazowych

Po doklejeniu danych możemy zauważyć w naszych kolumnach pomocniczych zmiany, mianowicie dane automatycznie się zaktualizowały. Jak widać na rys. nr 8 zmieniła się lista unikatowych sprzedawców i ilość miejsc w rankingu.

Rys. nr 8 – automatycznie zaktualizowane dane

Podsumowując, jeśli mamy możliwość rozbicia sobie takich obliczeń na poszczególne kroki, to wtedy obliczenia są proste i przede wszystkim wszystkie te formuły działają dynamicznie. Za każdym razem, kiedy zmienią się dane bazowe, zmienią się również wyniki. W kolejnej poradzie połączymy ten zapis. Niestety funkcja POZYCJA.NAJW będzie nam w tym przeszkadzać, co znacznie utrudni obliczenia i dołoży nam kolejnych obliczeń.


Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY

Książka Mistrz Excela reklama