W tym poście zajmiemy się funkcjonalnością Excela polegającą na czyszczeniu formatowania – opcja Wyczyść na karcie Narzędzia główne. Polecenie to omówimy na podstawie przykładowych danych z rysunku nr 1.

rys. nr 1 — Przykładowe dane

Standardowy sposób czyszczenia komórek, czyli Delete, usuwa zawartość komórki, ale nie czyści formatowania nałożonego na daną komórkę. Aby usunąć z danego zakresu formatowanie musimy użyć polecenia Wyczyść z karty Narzędzia główne (rys. nr 2)

rys. nr 2 — Polecenie Wyczyść

Możemy w tym poleceniu wybrać rodzaj czyszczenia w zależności czy chcemy pozbyć się wszystkiego, czy tylko formatów, bądź zawartości, komentarzy czy hiperlinków. Kiedy wybierzemy opcję Wyczyść wszystko , Excel wyczyści nam zarówno dane jak i formatowanie, komentarze oraz hiperłącza z zaznaczonego zakresu (rys. nr 3)

rys. nr 3 — Polecenie Wyczyść wszystko

Nie zawsze chcemy wyczyścić wszystko, czasem zależy nam na pozbyciu się tylko formatowania, bo z jakichś względów były niepoprawne. Wybieramy wtedy opcję Wyczyść formaty, wtedy Excel usunie tylko formatowanie i ewentualnie krawędzie z komórek, a zostawi komentarze i hiperłącza (rys. nr 4)

rys. nr 4 — Polecenie Wyczyść formaty

Kolejną opcją jest Wyczyść zawartość. Polecenie jest tożsame z działaniem klawisza Delete, czyli usuwa nam zawartość komórek – wartości znajdujące się w nich i hiperłącza, ale nie usuwa formatowania czy komentarzy.

Możemy również użyć polecenia Wyczyść komentarze. W tej sytuacji Excel usunie nam wyłącznie komentarze, nie ingerując w inne elementy zaznaczonego zakresu.

Kolejnym poleceniem jest Wyczyść hiperlinki. Opcja ta czyści hiperlinki podpięte pod nasze dane, ale nie usuwa tych danych. Kiedy najedziemy myszką na komórkę (po usunięciu hiperlinku), w której było hiperłącze, nie wyświetli się nam ścieżka dostępu. Inaczej będzie w sytuacji wpisanego linku, mianowicie nawet po usunięciu hiperlinku, będzie on działał. Dzieje się tak, ponieważ wpisany adres www jest prawidłowy i po wciśnięciu klawisza Enter , Excel automatycznie wstawi hiperłącze (rys. nr 5)

rys. nr 5 — Polecenie Wyczyść hiperlinki

Inaczej wygląda sprawa z poleceniem Usuń hiperłącza. Excel usunie nam hiperłącze bardziej — nazwijmy to brutalnie, zniknie nam ścieżka dostępu i nawet obramowanie (czyli formatowanie) . Hiperłącze zostanie usunięte nawet z poprawnego linku (rys. nr 6)

rys. nr 6 — Polecenie Usuń hiperłącza

Podsumowując polecenie Wyczyść hiperlinki sprawi, że zniknie link, który prowadzi do jakiegoś innego miejsca, czy to do strony www, czy do innego arkusza bądź komórki. Natomiast polecenie Usuń hiperłącza sprawi, że znikną ścieżki dostępu jak również formatowanie zaznaczonego zakresu.

Pamiętajmy, że przycisk Delete czyści tylko zawartość komórki, nie usuwa natomiast stylu formatowania, czy komentarzy. Kiedy w wyczyszczonej komórce, wprowadzimy kolejne dane, będą one miały takie samo formatowanie jak te usunięte.


Właśnie dodałem mój kurs o Power BI Desktop firmy Microsoft na Udemy.com.
W związku z tym, możesz dostać ten kurs w promocyjnej Cenie Na Start za zaledwie 34,99 PLN.
To najniższa cena jaką mogę ustawić na platformie edukacyjnej Udemy!

Kurs Power BI Desktop to:
- Ponad 6 godziny nagrań wideo, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki pobierania, łączenia i analizy danych, a na koniec ich wizualizacji.
- Pliki do pracy razem z filmami.
- Dożywotni dostęp.
- Elektroniczny certyfikat ukończenia

Spis treści kursu o PowerBI Desktop:

Kurs jest podzielony na 6 rozdziałów, które pozwolą Ci wejść w tematykę analizy i wizualizacji danych za pomocą odpowiednio stworzonych zapytań i relacji w PowerBI Desktop.

  1. Wstęp do aplikacji PowerBI Desktop i jej możliwości
  2. Tworzenie i modyfikowanie zapytań (pobieranie danych)
  3. Modelowanie danych w PowerBI Desktop
  4. Wizualizacja danych i tworzenie raportów
  5. Usługa internetowa
  6. PowerBI Pro — kilka słów o płatnej części usługi PowerBI

Wejdź na stronę kursu PowerBI Desktop i zobacz szczegóły kursu
oraz udostępnione do podglądu filmy,
żeby przekonać się czy to kurs dla Ciebie.