0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Tabela prawdy i jej wykorzystania z funkcjami ORAZNIE


Kiedy chcesz ogarnąć zasady, dla których przyznajesz np: bonusy często są one zapisane w formie słownej. W takiej sytuacji mierzysz się z zadaniem przełożenia tekstu na odpowiednie formuły. Przydaje się do tego tabela prawdy.

Warunki bonusów

Warunki bonusów

Z filmu dowiesz się jak łatwo taką tabelę stworzyć. Przede wszystkim trzeba stworzyć tabelę, która będzie zawierała wszystkie możliwe parametry wymienione w tekście. Przecięcia zasięgów, to interesujące nas pola. Na podstawie tekstu ustalasz, czy przyznany zostaje bonus i jakiego poziomu. 

Tabela pomocnicza warunków

Tabela pomocnicza warunków

Taka tabela pomocnicza przydaje nam się do sprawdzenia, kiedy jaki bonus jest przyznawany. Zaczynamy od szukania prostokątów, które jest łatwo opisać. Na filmie możesz zobaczyć 2 takie prostokąty, dla bonusu 1 i bonusu 2.
Kiedy masz już prostokąty możesz zacząć tworzenie tabeli prawdy sprawdzając odpowiednie warunki za pomocą funkcji logicznych ORAZ 

Funkcja ORAZ() - 2 Bonus

Funkcja ORAZ() — 2 Bonus

i NIE.

Funkcja ORAZ() i NIE() - 1 Bonus

Funkcja ORAZ() i NIE() — 1 Bonus

Dzięki przyjęciu odpowiedniej strategii, tabela prawdy powstaje szybko i łatwo. Masz dzięki niej dokładne informacje komu należy się bonus i jaki.

Tabela prawdy

Tabela prawdy

Na podstawie Podcastu #1639 MrExcela:

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Tabela prawdy i funkcje ORAZ() i NIE() — sztuczki #6