0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

Autowypełnianie


Autowypełnianie bez zmiany formatowania — porada #34

W Excelu opcja autowypełnianie jest bardzo przydatną funkcjonalnością. Pozwala Ci oszczędzić bardzo dużo czasu i błyskawicznie wypełnić formułami olbrzymie ilości komórek. Często wystarczą 2 kliknięcia myszką, żeby wypełnić nawet tysiące komórek. Dowiedz się jak w Excelu korzystać z autowypełniania bez niszczenia już raz ustalonego formatowania. Może to być bardzo przydatne kiedy nadałeś odpowiednie formatowanie poszczególnym wierszom tabeli.

Zachowanie formatowania przy autowypełnianiu

Niestety autowypełnianie z automatu korzysta z formatowania jakie jest ustalone dla komórki od której zaczynasz. Na szczęście masz przynajmniej 2 możliwości, żeby zachować oryginalne formatowanie, tak samo jak masz przynajmniej 2 sposoby na autowypełnianie. Aby wypełnić szybko, albo naciskasz lewy przycisk myszy na prawy dolny róg komórki i przeciągasz w dół w miarę potrzeb, albo szybko naciskasz 2 razy i Excel wypełnia Ci do dołu tabeli.

2 sposoby na zachowanie formatowania

Jeśli chcesz przy tym zachować formatowanie komórek do których kopiujesz formułę, to albo przeciągasz trzymając prawy klawisz myszy. Wtedy po puszczeniu pojawia się podręczne menu, z którego wybierasz opcję "Wypełnij bez formatowania".

Autowypełnianie - menu po przytrzymaniu prawego przyciska myszy

Autowypełnianie — menu po przytrzymaniu prawego przyciska myszy

Albo naciskasz 2 razy i potem trzeba kliknąć na małą ikonę, która się pojawia z opcjami wypełniania i tam też wybierasz opcję "Wypełnij bez formatowania".

Autowypełnianie - menu po dwukrotnym kliknięciu i oworzeniu dolnej ikony

Autowypełnianie — menu po dwukrotnym kliknięciu i oworzeniu dolnej ikony

Czyli nie dość, że możesz błyskawicznie uzupełnić bardzo duże ilości komórek o odpowiednie formuły, to łatwo możesz wybrać, czy zastosujesz formatowanie z pierwszej komórki, czy zachowasz takie formatowanie jakie zostało nadane wcześniej. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednią pozycję z menu. 

P.S.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela lub nie wiesz jak coś zrobić do mnie o tym w komentarzu pod spodem albo napisz do mnie bezpośrednio, ja w miarę możliwości odpowiem na Twoje pytanie.

Excel i Adam - kontakt

Bezpośredni odnośnik do filmu na youtube — Autowypełnianie bez zmiany formatowania — porada #34