0
0 Produkty w koszyku

No products in the cart.

W tym poście zajmiemy się funkcjonalnościami Excela – wypełnij w dół/ górę i wypełnij w prawo/ lewo. Działanie tych poleceń omówimy na podstawie przykładowych danych z rysunku nr 1.

rys. nr 1 — Przykładowe dane

Funkcjonalność tę możemy znaleźć na wstążce w zakładce Narzędzia Główne (rys. nr 2)

rys. nr 2 — Funkcjonalność Wypełnij na karcie Narzędzia główne

Załóżmy, że mamy dane wyciągnięte z jakiegoś raportu, dotyczące dwóch regionów i sprzedawców z tych regionów (rys. nr 3) i chcemy aby nam się wypełniły w dół.

rys. nr 3 — kierunek wypełniania danych w poleceniu Wypełnij w dół

Zaznaczamy dane A1:B16, następnie z karty Narzędzia główne wybieramy kolejno polecenia Wypełnij i W dół. Niestety W Excelu polecenie to nie działa tak sprawnie jak w Power Query. Excel wypełni nam tabelę od góry do dołu pierwszymi danymi, nie zwracając uwagi, że dalej tam były jakieś inne wypełnione dane (rys. nr 4).

rys. nr 4 — Działanie polecenie Wypełnij w dół

Działanie polecenia Wypełnij w prawo pokażemy na danych z rysunku nr 5.

rys. nr 5 — Przykładowe dane

Czasami przeciąganie sumy bieżącej ręcznie może być uciążliwe. Przy tak przygotowanych danych, przechodzimy na koniec zakresu, następnie używając skrótu klawiszowego Ctrl + strzałka w lewo, zaznaczamy zakres, który chcemy wypełnić formułą. Wtedy możemy użyć formuły Wypełnij w prawo z karty Narzędzia główne lub skrótu klawiszowego Ctrl + R. Nasz zaznaczony zakres wypełni się danymi od lewej do prawej strony (rys. nr 6)

rys. nr 6 — Działanie polecenia Wypełnij w prawo

Książka Mistrz Excela + promo na 35 urodziny

Chcę Cię poinformować, że w końcu udało mi zebrać środki i dopiąć wszystkich formalności, żeby powstało II wydanie mojej książki Mistrz Excela (zostałem wydawcą)
II wydanie jest wzbogacone o rozdział (nr 22) wprowadzający w genialny dodatek (Power Query) do Excela służący do pobierania, łączenia i wstępnej obróbki danych z wielu źródeł.

Książka Mistrz Excela to historia Roberta, który musi poznać dobrze Excela na potrzeby nowej pracy. Książka jest napisana w formie rozmów Roberta z trenerem, dzięki temu jest przystępniejsza w odbiorze niż standardowe książki techniczne pisane językiem "wykładowym".

Rozmowy zostały podzielone na 22 tematyczne rozdziały, które krok po kroku wprowadzają Cię w tajniki Excela. Robert zaczyna naukę od poznania ciekawych aspektów sortowania i filtrowania danych w Excelu, przechodzi przez formatowanie warunkowe, tabele przestawne, funkcje wyszukujące i wiele innych tematów, by na koniec poznać wstępne informacje o VBA i Power Query.
A wszystko to na praktycznych przykładach i z dużą ilością zdjęć.

Żebyś mógł śledzić postępy Roberta, do książki dołączone są pliki Excela, na których pracuje Robert.

Aktualnie w promocji urodzinowej możesz mieć Mistrza Excela w obniżonej cenie, jeśli tylko wpiszesz kod 35URODZINY
https://exceliadam.pl/produkt/ksiazka-mistrz-excela

Na powyższej stronie znajdziesz dokładniejszy opis książki, opinie osób, które kupiły I wydanie oraz podgląd pierwszego rozdziału książki, żeby upewnić się, czy forma rozmów przy nauce Excela jest dla Ciebie.
Jeśli książka Ci się spodoba poinformuj o niej swoich znajomych. 

W ramach promocji na moje 35 urodziny możesz też mieć każdy z moich kursów wideo na Udemy za zaledwie 35 zł. Linki do kursów zamieszczam poniżej. W każdym kursie są udostępnione filmy do podglądu, byś mógł się przekonać czy dany kurs jest dla Ciebie.

Power Query
https://www.udemy.com/course/mistrz-power-query/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Excela
https://www.udemy.com/mistrz-excela/?couponCode=35URODZINY

Dashboardy
https://www.udemy.com/course/excel-dashboardy/?couponCode=35URODZINY

Mistrz Formuł
https://www.udemy.com/course/excel-mistrz-formul/?couponCode=35URODZINY

VBA
https://www.udemy.com/course/excel-vba-makra/?couponCode=35URODZINY

Microsoft Power BI
https://www.udemy.com/course/power-bi-microsoft/?couponCode=35URODZINY

Książka Mistrz Excela reklama