Czasami dane, które chcesz sumować są rozdzielone na kilka kolumn. W przykładowych danych możesz zobaczyć, że zyski z każdego miesiąca są rozpisywane w 2 kolumnach — kto dokonał sprzedaży i jaka była jej wartość.
Jak możesz teraz zrobić szybko podsumowanie sprzedaży dla poszczególnych pracowników? Okazuje się, że wystarczy jedna funkcja SUMA.JEŻELI. Musisz tylko odpowiednio zaznaczyć zakresy.
Pierwszy zakres to zakres, na którym będziemy sprawdzali kryterium, czyli czy to jest konkretny sprzedawca. Excel nie przyjmie tutaj rozdzielnie zaznaczonych kolumn, ale śmiało możemy zaznaczyć większy zakres danych, nawet z tymi kolumnami, które nie zawierają sprzedawców ($A$3:$F$12) — dla tych kolumn nie będzie spełniony warunek.
Kryterium jest proste, bo to konkretny pracownik zapisany w pojedynczej komórce (H2).
Zostaje nam tylko zakres, po którym będziemy sumować. W tym przykładzie wystarczy, że zakres, w którym sprawdzamy kryterium przesuniemy o 1 kolumnę w prawo ($B$3:$G$12). Wtedy odpowiedni sprzedawcy będą odpowiadać odpowiednim wartościom sprzedaży, na zasadzie prostego przesunięcia.
=SUMA.JEŻELI($A$3:$F$12;H2;$B$3:$G$12)
Właśnie zrobiłeś SUMĘ.JEŻELI 2D 😉
Pozdrawiam
Adam Kopeć
Miłośnik Excela